Zdravlje

PREVENTIVA: Probiotici važni za zdravlje

Foto: Shutterstock
Ako vas boli stomak ili imate neredovnu stolicu, možda je reč o sindromu nervoznog creva. Ima li pomoći?

Probiotici su živi mikroorganizmi koji blagotvorno deluju na zdravlje domaćina putem crevnog i sistemskog imuniteta i održavanjem balansa u gastrointestinalnom traktu. U nauci je već više od sto godina poznato da su mlečnokiselinske bakterije korisne za zdravlje. Grčki lekar Hipokrat je još 400 godina p.n.e. rekao da su creva raj za sve bolesti i da je loše varenje preduslov za poremećaj zdravlja. Ruski nobelovac Ilja Mečnikov prvi je 1904. izolovao mlečnokiselinsku bakteriju iz bugarskog kiselog mleka i nazvao je Lactobacillus bulgaricus.

Šta je crevna flora

Organi za varenje počinju usnom dupljom i završavaju se debelim crevom. Svaki od njih je nastanjen brojnim i specifičnim mikroorganizmima, koje zajedno nazivamo mikrobiot ili crevna mikroflora. Ona je praktično zaseban i po svom sastavu vrlo specifičan organ: sastoji se od oko 30 rodova i 500 vrsta mikroorganizama. Veruje se da u digestivnom traktu odraslog čoveka živi oko 100.000 milijardi mikroorganizama, što je deset puta više od ukupnog broja svih gradivnih ćelija u telu. Beba se rađa sa sterilnim gastrointestinalnim traktom, a prvi mikroorganizmi naseljavaju se u toku normalnog porođaja i kasnije putem majčinog mleka. To je jedan od razloga što se insistira na normalnom porođaju i dojenju. Posle tog perioda svako ima relativno stabilnu crevnu floru, koja se održava u toku života.

Poremećen odnos broja i vrste mikroorganizama vodi poremećaju imunosistema, nastanku hroničnih zapaljenskih i alergijskih bolesti, gojaznosti, metaboličkim poremećajima, čak i razvoju nekih malignih bolesti. Do toga dolazi zbog načina ishrane, uzimanja antibiotika i drugih lekova, stresa, gojaznosti, infekcije, a najbolje se reguliše uzimanjem probiotskih preparata.

Kako preparati pomažu

Istraživanjima je utvrđeno da probiotski preparati imaju značajan terapijski efekat i kod sindroma nervoznog creva (iritabilni kolon). To je poremećaj organa za varenje pri kojem pacijent oseća bol u trbuhu i ima promenu u ritmu crevnog pražnjenja, bez organskog uzroka. On se klinički ispoljava u tri oblika: proliv, zatvor i kombinovano, s naizmeničnim smenjivanjem prva dva. Crevna flora proizvodi ali i koristi gas koji se nalazi u crevima. Takođe je poznato da mnogi pacijenti sa ovim sindromom imaju prekomeran rast određenih vrsta mikroorganizama u tankom crevu. Terapijska primena probiotika poboljšava ravnotežu crevne mikroflore.

Izaberite najkvalitetnije

Posle istraživanja na pacijentima utvrđeno je da probiotski preparati smanjuju simptome iritabilnog creva. U literaturi se najviše pominju sojevi Bifidobacterium i Lactobacillus, koji se moraju uzimati u dovoljnoj količini. Poznato je i da preparati koji pored probiotskih mikroorganizama sadrže i prebiotike (hrana za probiotske bakterije), imaju bolji terapijski efekat. Kako se probiotski preparati ne smatraju lekovima već dodacima ishrani, ima ih u slobodnoj prodaji. Upravo zato je važno u velikoj ponudi različitih preparata na tržištu izabrati one najkvalitetnije.

Foto: Thinkstock