Stotine hiljada migranata, od kojih mnogi beže od rata i siromaštva sa Bliskog Istoka, iz Avganistana i drugih zemalja, pristiže u Austriju od početka septembra, a većina njih nastavlja put dalje u susednu Nemačku. Deo njih ipak ostaje, a MMF očekuje da će ove godine Beč imati od 80.000 do 90.000 zahteva za azil, što odgovara procentu od oko 1,0 odsto austrijskog stanovništva, a sličan broj se očekuje i iduće godine.
"Procenjujemo da bi povećani priliv izbeglica u periodu od 2015. do 2020. godine mogao da podigne potencijalni rast bruto društvenog proizvoda zemlje (BDP) za 0,25 procentnih poena do 2020. i da smanji troškove za neto penzije i zdravstvo u sličnom iznosu", navodi MMF u saopštenju, objavljenom posle redovne godišnje posete Beču.
Šef misije Fonda u Austriji, Nikolaj Georgijev, rekao je, međutim, na konferenciji za novinare da je ta procena "pomalo konzervativna".
"Imamo i scenario sa višim stopama zapošljavanja koji bi u najboljem slučaju rastu austrijskog BDP-a doprineo sa još jednom četvrtinom poena u pet godina", rekao je on. MMF, međutim, smatra da bi migrantska kriza mogla da bude i značajan izazov za austrijsku privredu, izražavajući sumnju u pogledu mogućnosti Austrije da ostane u budžetskim okvirima 2016. godine, navodi britanska agencija.