Bolji uvid

NAUČNICI PRONAŠLI NOVU TEHNIKU: Evo kako razmišljaju mušice

Foto: Profimedia
Novi sistem koji detektuje neuronsku komunikaciju u mozgu insekta omogućio je neurolozima sa Nortvestern univerziteta u Ilinoisu da "pročitaju misli muve“.
Foto: Profimedia
Foto:Profimedia

Ovim naizgled jednostavnim posmatranjem mozga mušice, naučnici su uspeli da vide koja sve čulna iskustva muva može doživeti za sat vremena. Uz pomoć fluorescentnih molekula, oni su obeležili neurone u mozgu muve, što im je omogućilo da ustanove koje su sinapse bile aktivne tokom senzornog iskustva insekta. Tri različito obojena signalna sistema ugrađena su u različite spojeve u mozgu, povezane sa čulom vida, mirisa i centra za regulaciju telesne toplote.

Ovi molekuli podeljeni su na dva dela. Jedna polovina ugrađena je u deo neurona koji je zadužen za davanje informacija, dok je druga ugrađena u deo neurona zadužen za primanje informacije. Kada bi neuroni počeli da sprovode određenu poruku, na primer da se muva nalazi u okruženju sa niskom temperaturom, ove dve polovine molekula bi se približile i “upalile”. Polovine bi sijale satima nakon što bi poruka bila poslata, tako da su naučnici mogli upotrebom jednostavnijih modela običnih mikroskopa da utvrde da li je muva bila u hladnom ili toplom okruženju, da li je pomirisala neko voće ili začin.

“Ovo je najnovija tehnika koja omogućava sticanje boljeg uvida u to koje su sve sinapse uključene u komunikaciju vezanu za određna čulna iskustva ili određene obrasce ponašanja”, rekao je Marko Galio, vodeći autor studije.