EVO ZAŠTO JE BEČ GRAD MUZIKE: Dom slavnih kompozitora, opere i klasike

Compres/cvijeta Radović
BEČ - Razvoj muzike u austrijskoj prestonici sigurno ne bi bio takav da nema renomiranih muzičkih institucija.

BEČ - Može se reći da ni u jednom gradu nije živelo i radilo toliko slavnih kompozitora koliko u Beču. Austrijska prestonica je bila dom ne samo Mocarta, Betovena, Šuberta, Hajdna, Šenberga, Malera i Štrausa, nego i valcera i opereta, a i bečki mjuzikli sa uspehom osvajaju međunarodnu publiku.

Zgrada Državne opere (Staatsoper) u Beču jedna je od prvih veličanstvenih građevina u ulici Ringštrase. Otvorena je 1869. godine izvođenjem Mocartove opere "Don Đovani“, a danas je jedn od najvažnijih operskih kuća na svetu sa najbogatijim repertoarom - godišnje se izvede više od 300 predstava.

Narodna opera (Volksoper) je druga po veličini operska kuća u Beču i nudi raznovrsni repertoar na kojem se nalaze opere, operete, mjuzikli, baleti i komadi sa savremenim plesom. Otvorena je 1898. godine, a operski program je u ponudi od 1903. godine.

Compres/cvijeta Radović 

Koncerti klasične muzike u Beču se najviše održavaju u Muzičkom udruženju (Musikverein) i u Koncertnoj kući (Konzerthaus). Ljubitelji muzike iz celog sveta znaju za Muzičko udruženje kao tradicionalno mesto na kojem se izvode dela klasične muzike. Otvoreno je 1870. godine i poznato po svojoj Velikoj zlatnoj dvorani u kojoj Bečka filharmonija svake godine izvodi čuveni Bečki novogodišnji koncert sa delima porodice Štraus i njihovih savremenika.

Nerazdvojivi deo muzičkog života austrijske prestonice je i Bečka filharmonija. Osnovana 1842. godine, danas važi za jedan od najboljih orkestara na svetu, a neki je smatraju i najboljim. Mnogobrojni instrumenti su izrađeni posebno za ovaj orkestar, a njihovo izvođenje muzičkih dela predstavlja nesvakidašnji doživljaj.


Bečka muzička scena svakako ne bi bila ono što jeste da nije i Hora bečkih dečaka. Oko stotinu dečaka između deset i 14 godina je raspodeljeno u četiri koncertna hora koji godišnje nastupaju na oko 300 koncerata širom sveta pred oko pola miliona gledalaca.

Hor bečkih dečaka takođe svake nedelje nastupa u Hofburškoj kapeli kao i u njihovoj koncertnoj dvorani "MuTh“ koja je otvorena krajem 2012. godine. U dvorani „MuTh” Hor bečkih dečaka (među kojima danas ima i devojčica) se predstavlja izvodeći klasični program kao i pop-muziku i dečje opere.

(Foto: Compres/Cvijeta Radović)