Manastiri u oblacima

Grčki Meteori fascinantnim prizorom privlače turiste iz celog sveta

Čardak ni na nebu ni na zemlji!

Ako ste željni bajkovitih prizora i putovanja koje će vam se urezati u pamćenje, ne morate da krstarite Bajkalskim jezerom ili da hvatate let za bolivijski Maču Piču.

Dovoljno je da posetite Meteore koji po lepoti i tajnovitosti nimalo ne zaostaju.

Putovanje na svetu grčku planinu predstavlja fascinantan doživljaj, koji će vas ostaviti bez daha. Manastiri Sv. Nikola, Sv. Trojica, Sv. Stefan, Veliki Meteori, predstavljaju deo hrabre kulture koja se branila od osvajača i čuvala svoje duhovno i kulturno blago na nepristupačnim vrhovima gromadnih planina.

Neverovatne kamene kule ili „viseće stene”, koje se nalaze na oko 800 kilometara od Beograda, nastale su povlačenjem mora pre 30 miliona godina. Otkako su postavljene prve cigle u ovaj manastirski kompleks, koji predstavlja jedan od centara pravoslavlja, pa sve do danas, ostala je tajna kako su se prvi monasi popeli na visinu od 623 metra i tu počeli da ga grade. Nedugo posle izgradnje prvog manastira 1382. godine, zidaju se i ostali, kojih je ukupno bilo 23, a danas ih je ostalo svega šest.

Do manastira se u prošlosti moglo stići jedino u mreži koja je čekrkom spuštana i podizana. Početkom dvadesetog veka, uklesana su stepeništa kako bi se tamo lakše dolazilo. Iako teško dostupno, ovo vanvremensko mesto godišnje poseti na stotine hiljada turista iz celog sveta, a oni koji odluče da se zadrže u blizini, mogu to da urade u obližnjem gradiću Kalambaki, koji se nalazi ispod manastira. Sem smeštaja i hrane, turisti koji dolaze na Meteore u sopstvenoj režiji mogu da pronađu i lokalne vodiče koji će ih za desetak evra povesti ka manastirima.

Na kraju, iako mnogi posetioci dolaze porodično, oni koji imaju malu decu ipak bi trebalo da sačekaju koju godinu, jer je uspon do „visećih stena” naporan čak i za odrasle.

Monasi se i danas iz manastira u manastir prebacuju čekrkom