(VIDEO) OVI LJUDI SU INSPIRACIJA MNOGIM FILMOVIMA: 5 najluđih bekstava iz zatvora
Nedavno su dvojica osuđenih ubica pokušali da pobegnu iz njujorškog zatvora tako što su presekli metalne cevi i probušili zidove, pa su automatski upoređeni s „Bekstvom iz Šošenka“ i „Bekstvom iz Alkatraza“. Ali važno je znati da su i neke od najluđih priča inspirisane istinitim događajima, a evo pet najpoznatijih bekstava iz zatvora u SAD.
1. Džon Dilindžer i drveni pištolj
Državni neprijatelj broj 1 godinama je gomilao razbojništva, pljačkao banke i policijske stanice, tokom čega je pobio 10 ljudi. Napokon je uhapšen u januaru 1934. u Arizoni, kada je doveden u Lejk Kaunti zatvor.
3. januara 1934. Dilindžer je s još jednim zatvorenikom uspeo da pobegne koristeći lažni pištolj, napravljen od drveta i obojen crnim lakom za cipele. Usput su ukrali novi automobil Lilijan Holi, koja je u to vreme obavljala posao šerifa, a koja je izjavila da će ubiti Dilidžera čim ga vidi.
Kasnije te iste godine, to su ipak učinili FBI agenti u Čikagu.
22. juna 1962. godine, dugogodišnji kriminalci Frenk Li Moris i braća Džon i Klerens Englin, pobegli su iz ozloglašenog zatvora u zalivu San Franciska.
Ovaj trio je napravio glave od mešavine sapuna, toalet-papira i prave kose, pa su ih stavili u krevete kako bi zavarali čuvare tokom noćne provere zatvorenika. Tokom godina oni su pak uz pomoć grubih alata pažljivo iskopali tunele do nekorišćenih hodnika za poslugu, odakle su se kroz ventilacioni sistem popeli na krov. Nakon što su se spustili s njega, napravili su splav su uz pomoć kabanica i cementa koje su godinama krali u zatvoru.
Niko nije otkrio da ih nema do sledećeg jutra, a FBI im nikad nije ušla u trag. Nakon 17-godišnje potrage, zaključili su istragu rečima da se trio udavio u zalivu, iako su priznali da je reč o genijalnom planu.
3. Ulovi me ako možeš
Poznata varalica Frenk Abagnejl pobegao je iz zatvora u Atlanti 1971. godine tako što je uverio čuvare da je on zatvorski inspektor, a ne zatvorenik.
Budući da je jedan policajac zaboravio da unese papire o pritvaranju kad je uhapšen, Abagnejl je video priliku i počeo da uverava čuvare da je on u stvari tajni inspektor koji glumi zatvorenika kako bi mogao da špijunira čuvare. U prilog mu je išlo to što su te godine, zbog akcija grupa za ljudska prava, sve zatvore istraživali različiti odbori.
Tokom nekoliko nedelja, uverio ih je u svoj lažni alibi pa su mu čuvari poverovali i pustili ga da se nađe s jednim svojim izvorom ispred zatvora. Jednom kad je izašao, nije se vratio.
Nakon dva meseca uhapšen je u Vašingtonu, nakon čega je četiri godine služio u Virdžiniji pre nego što je otpušten zbog dobrog ponašanja. Danas radi kao savetnik FBI-ja.
4. Devetnaestogodišnjak pobegao
U septembru 2014. godine, 19-godišnjak koji je služio tri doživotne kazne zbog ubistva troje učenika tokom pucanja po školi 2012. godine, pobegao je iz zatvora.
Ti Džej Lejn, zajedno s osuđenim ubicom Lindzijem Brusom i osuđenim otmičarom Klffordom Operudom, pobegao je iz zatvora u Ohaju, koristeći merdevine koje su sami napravili kako bi se popeli preko zida. Svo troje su uhapšeni unutar devet sati nakon bekstva.
5. Teksaška sedmorica
Najveće bekstvo iz zatvora u istoriji Teksasa dogodio se u decembru 2000. godine kad je sedam zatvorenika pobeglo iz zatvora maksimalne sigurnosti u izolovanom gradiću Kenediju.
Vodio ih je 30-godišnji Džordž Rivas, koji je služio 18 uzastopnih doživotnih kazni zbog krađi i otmica. Sedmorica muškaraca svladali su dva čuvara i osam muškaraca koji su radili na održavanju, te su im ukrali odeću i ključeve od kamiona, nakon čega su ih zaključali u prostoriju s alatom.
Nakon toga su na prevaru uzeli oružje nekolicini drugih čuvara, zavezali su ih i pobegli. Teksaška sedmorica nakon toga se uputila na zločinački put od San Antonija do Dalasa, da bi bili uhapšeni u Koloradu, nakon što su ubili 29-godišnjeg policajca Obrija Hokinsa. Jedan se zatvorenik ubio pre nego što ih je policija uhapsila, a tokom razmene vatre poginula su još tri zatvorenika, piše Biznis Insajder.
(express.hr)