Visokorizične obveznice - hrabrost ili verovanje u lutriju?

Thinkstock
Investitori u rizične hartije od vrednosti okreću se jeftinim špekulativnim obveznicama

Nedavni metež na tržištu korporativnog duga neki menadžeri aktive vide kao odličnu priliku za kupovinu i smatraju da su investitori kao što su Karl Ajken (Carl Icahn) i Džefri Gundlah (Jeffrey Gundlach) preveliki pesimisti kad je reč o izgledima za visokorizične obveznice.

Prezaduženost kompanija već mesecima daje povoda za zabrinutost, a prošlonedeljna iznenadna likvidacija jednog investicionog fonda koji ulaže u visokorizične obveznice - najveći takav šok još od vremena finansijske krize - pojačala je strah investitora i pokrenula grčevitu prodaju i povlačenje novca s ovog tržišta.

Vrednosti akcija dva najveća ETF fonda koja ulažu u špekulativne obveznice strmoglavile su se na šestogodišnji minimum, a prosečan prinos na najrizičnije obveznice s trostrukim C rejtingom premašio je 18 odsto, što ukazuje na nivo korporativnog dužničkog opterećenja kakav nije viđen od finansijske krize.

Čelnik investicione kompanije „Dabl lajn“ (DoubleLine) Džefri Gundlah kaže da je došlo do „pravog masakra“ i tvrdi da bi američka Uprava federalnih rezervi pogrešila ako bi ove nedelje podigla kamatne stope. Aktivistički investitor Ajken upozorava da je lom na tržištu obveznica s visokim prinosima „samo početak“.

Međutim, nakon što se mahnita prodaja nastavila i u ponedeljak, neki krupni investitori počeli su da se vraćaju na tržište visokorizičnih obveznica, budući da su cene, koje su obrnuto srazmerne prinosima, doživele ogroman pad.

„Strepnje i strahovi su preterani“, kaže Ken Lič (Ken Leech), direktor za investicije u kompaniji „Vestern aset menadžment“ (Western Asset Management), koja sad ponovo „selektivno“ kupuje visokorizične obveznice.

„Doći će do porasta neizmirenja dužničkih obaveza, posebno u sektorima energetike i rudarstva, ali ne u tolikoj meri da bi ekonomija skrenula s puta. Sigurno neće biti toliko nevraćenih dugova koliko bi se moglo zaključiti na osnovu situacije na tržištima.“

Cene akcija dva najveća ETF fonda koja ulažu u špekulativne obveznice HYG i JNK, čija aktiva zajedno vredi 24 milijarde dolara, oporavile su se za 2,9, odnosno 2,3 odsto u odnosu na minimum koji su zabeležile u ponedeljak. Indeks CDX, koji upozorava investitore na kompanije s visokim rizikom od neispunjenja obaveza, bio je u padu u utorak već drugi dan zaredom i ponovo se spustio ispod granice od 500 baznih poena, što je znak da strah jenjava.

Njujorški investicioni fond Besemer trast (Bessemer Trust) prodao je sve svoje američke korporativne obveznice s visokim prinosom još u aprilu 2014, ali se posle nedavne korekcije vratio na tržište, izjavila je Rebeka Paterson (Rebecca Patterson), direktorka ovog fonda.

„Naša pozicija je još uvek veoma mala, ali ako ponovo dođe do padova, povećaćemo je“, izjavila je.

„Nije da idemo protiv tržišta samo da bismo bili protiv već mislimo da nekad panika neopravdano prevlada.“

Sličan stav izrazili su i menadžeri aktive u „Džej Pi Morganu“ (JPMorgan Asset Management), koji su prošle nedelje ponovo počeli da kupuju špekulativne obveznice.

Iako će se odliv sredstava verovatno nastaviti, investitori se još uvek suočavaju sa „zastrašujućom nestašicom prihoda“, koja će ih neminovno primorati da se vrate na tržište koje nudi visoke prinose, tvrdi Oksana Aronov, strateg za fiksne prihode u ovoj kompaniji.

„Ovo nije 2008. godina i globalni finansijski sistem nije na ivici kraha“, dodala je. „Mehuri koji su tad postojali u sistemu sad jednostavno više ne postoje, tako da nema ni pritiska da se prodaja nastavi.“

Bil Gros (Bill Gross) iz investicione kompanije „Janus“, menadžer zadužen za obvezničke fondove, takođe se bacio na kupovinu. Tržište obveznica s visokim prinosom prepuno je dobrih ulova, rekao je Gros nedavno.

Robin Wigglesworth