Vlada je dužna da pita građane

SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ: Vlast beži od raspisivanja referenduma o ulasku Srbije u EU

Marina Lopičić
Oni koji rukovođeni ličnim interesima uzurpiraju pravo građana da odlučuju o sopstvenoj sudbini preuzimaju ne samo političku i istorijsku, već i krivičnu odgovornost za sve štetne posledice samovoljno donetih odluka, upozorila je Rašković Ivić.

Sanda Rašković-Ivić: Vlast beži od raspisivanja referenduma o ulasku Srbije u EUPDFŠtampaEl. poštasreda, 23. decembar 2015.

BEOGRAD - Niko nema pravo da određuje sudbinu države i budućih pokoljenja, to pravo pripada samo narodu i niko ne sme da mu ga oduzme, a sadašnja srpska vlast upravo to čini bežeći od pravovremenog raspisivanja referenduma o putu i ulasku Srbije u Evropsku uniju, izjavila je danas predesdnica Demokratske stranka Srbije (DSS) Sanda Rašković Ivić.

Opredeljenje Vlade Srbije da referendum o ulasku u Evropsku uniju raspiše kada bude kasno, tek kada se Srbija nađe na njenom pragu, predstavlja veliku podvalu poslušničke vlasti, ocenila je ocenila je rašković Ivić.Ona je rekla da predstavnici vlasti, koji to izgovaraju anemaruju činjenicu da su druge evropske zemlje imale referendume tek na kraju procesa pridruživanja, jer su pred njih postavljani reformski, a ne političko teritorijalni uslovi.

Da bi stigla do praga EU, podseća predsednica DSS, Srbija mora da ispuni uslove koji su suprotni njenim državnim i ekonomskim interesima i koji će da izazovu nepopravljive štetne posledice.

Prema njenim rečima, DSS vlast je dužna da građane Srbije pita i samo je na njima da odluče da li prihvataju da Srbija, kroz potpisivanje pravno obavezujućeg sporazuma o dobrosusedskim odnosima prizna nezavisnost Kosova, odrekne se prijateljskih odnosa sa Rusijom i raskine sporazum o slobodnoj trgovini, proda svoje poljoprivredno zemljište strancima, dopusti promet genetski modifikovanih proizvoda...

"Jedini razlozi odbijanja da se raspiše referendum leže u činjenici da bi to bilo izjašnjavanje o prihvatanju ili odbijanju da se ispune ovi politički i ekonomski zahtevi koje EU pred Srbiju postavlja, strah vlasti da o tim uslovima istinito progovori i njenom strahu od odluke naroda", zaključila je Rašković Ivić.

Zato, kako je rekla, bežanje vlasti od raspisivanje referenduma nije znak odlučnosti i hrabrosti, već svoje volje i kukavičluka, a poštovanje volje građana ne bi bilo "skrivanje iza njihove odluke", već njihovo uvažavanje.

"Oni koji rukovođeni ličnim interesima uzurpiraju pravo građana da odlučuju o sopstvenoj sudbini preuzimaju ne samo političku i istorijsku, već i krivičnu odgovornost za sve štetne posledice samovoljno donetih odluka", upozorila je Rašković Ivić.