Najinovativnije mobilne aplikacije u 2015. godini
Pred vama su neke od zanimljivih aplikacija koje su u prethodnoj godini pomerile granice – idejom, kreativnoščću, tehnologijom ili dizajnom.
Loopimal
Najbolji način da svoje dete na zabavan način uvedete u kreativni svet muzike jeste aplikacija Lupimal (Loopimal). Različiti oblici poređani na ekranu stvaraju muziku tako što ih ubacujete na vremensku traku, čime kreirate muzičku sekvencu. Od njihovog rasporeda ne zavisi samo to kako će zvučati ta muzika, već i kako će se uz nju kretati animirana životinjica koja izvodi svoj ples.
Dakle, svaki oblik stvara zvuk ili melodiju, kao i određeni plesni potez: tako prase izvodi piruete pri udarcu ksilofona, lenjivac meditira uz zvukove indijskog muzičkog instrumenta sitare, hobotnica pomera svoje pipke uz improvizacije basa i tako dalje. Lupimal pomaže da naučite decu da programiraju, slažu skladne celine, ali i da se uz sve to dobro zabave.
Metamorphabet
Još jedna dečja aplikacija – Metamorfabet (Metamorphabet) je moderna, interaktivna verzija za učenje abecede. Ona pokazuje koliko učenje slova može da bude kreativno i zabavno. Dizajn i izgled cele aplikacije podsećaju na popularnu seriju „Ulica Sezam“ (Sesame Street), a animirali su je maštoviti crtači koji su radili čuveni animirani film sa Bitlsima „Žuta podmornica” (Yellow Submarine).
Za razliku od većine digitalnih primera abecede, Metamorfabet ima bogat fond reči, a slova ne označavaju predvidljivi predmeti ( A – apple – jabuka) već se na slikama mogu pronaći i rogovi, luk, nosorog... Ova aplikacija može da bude vrlo korisna za učenje engleskog jezika. Ali takođe može da bude i odlična inspiracija za to da se slična stvar uradi i sa azbukom.
Earth: A Primer
Ova aplikacija za ajped je poput udžbenika geologije za savremeno doba. Aplikacija je urađena poput čuvene knjige „The Way Things Work“, autora Nejla Ardlija i Dejvida Makolija, da pokaže način na koji funkcioniše priroda na Zemlji. Ona objašnjava i simulira načine na koje lava, vetar, temperatura i voda oblikuju našu planetu. Čak ima i ugrađen simulator koji korisnicima omogućuje da se „igraju boga“ i da usmeravaju sile, posmatraju hiljadugodišnje procese geoloških promena, da grade kanjone, vulkane, razbijaju i spajaju kontinente i još mnogo toga.
Osim što je edukativna, ova aplikacija pruža i neverovatno i zadivljujuće korisničko iskustvo.
Landžs End
Ovo je logička igra, koja veoma podseća na „Myst“, čuvenu avanturističko-logičku video-igru koja je devedesetih godina dvadesetog veka bila najprodavanija računarska igra svih vremena. Lends end (Landžs end) igraču nudi putovanje kroz spektakularne predele, a njegov zadatak je da probudi drevne civilizacije koristeći moć uma. Igra kombinuje nagrađivani pristup „us two“ igara sa Samsung Gear VR tehnologijom, stvarajući sasvim novo i neverovatno iskustvo virtuelne stvarnosti koje može da traje. Inače je Samsung Gear VR od 15. decembra dostupan i na srpskom tržištu. Poslednja verzija uređaja kompatibilna je sa pametnim telefonima Galaxy S6 edge+, Galaxy S6 i Galaxy S6 edge, uz pomoć čijih super AMOLED ekrana je moguć bogat prikaz multimedijalnog sadržaja za izuzetno realistično iskustvo virtuelne stvarnosti.
Tworlds
Aplikacija „T-worlds“ možda nije spektakularna kao prethodne, ali ima posebno značajnu specifičnu namenu. Nedostatak efekta spektakularnosti u njoj nadoknađuje kreativnost i humanost kojom ova aplikacija odiše. Pod sloganom „Da li ste se ikada zapitali da li se još neko na svetu oseća kao vi?”ova aplikacija povezuje ljude iz cekoga sveta na potpuno neočekivani način. Pomoću aplikacije korisnici biraju emocije poput „tužno" ili „divno“, a zatim telefonom naprave fotografiju za koju smatraju da reprezentuje izabranu emociju. Fotografija sa etiketom se istoga časa upoređuje sa onom koju je kao ilustraciju istog osećanja načinio drugi korisnik. Ideja aplikacije je da se probudi empatija za strance i da se ljudi povežu na osnovu emocija i doživljaja i da razmenjuju iskustva.
Kao što vidite na osnovu aplikacija kao što je Tworlds, mesta za nove, neočekivane ideje na tržištu mobilnih aplikacija još ima dovoljno. Ako i sami imate ideju za neku zanimljivu i korisnu aplikaciju, više o razvoju aplikacija za mobilne uređaje i načinu na koji se aplikacija plasira možete saznati na ovom obrazovnom programu.