HRVATI NAM VRATILI LOPTICU Svaka naša raketa kojom Vučić plaši Srbe košta 2 miliona dolara

YouTube/Printscreen
ZAGREB - Priča da Hrvatska ponovo nabavlja rakete iz američkih viškova ponovo je aktuelizovana ovih dana, a dešavanje ne bi izazvalo nikavu pažnju da nije spomenuta raketa MGM-140 ATACMS Block E dometa 300 km sa kojom po navodima hrvatskih medija mogli bi biti gađani Beograd, Čačak i Niš.

Cela priča je počela kao predmet, želja, a pretvorila se ubrzo u regionalnu trku u naoružanju koja iz dana u dan dobija na zamahu između Srbije i Hrvatske, a da li će to da se ostvari ostaje tek da se vidi i kao će Srbija reagovati na to ili je cela priča element predizborne trke i skupljanja glasova.

Naime delegacija hrvatskog ministarstva odbrane nedavno jeste bila u poseti SAD kada su osim helikoptera OH-58D Kajova za koje su komšije Hrvati zainteresovani pregledani i lanseri MLRS i rakete kalibra 240 mm dometa 300 kilometara.

Delegacija je pregledala lansere raketa i o tome sastavila detaljni izveštaj i na tome se za sada stalo zbog nedavno održanih izbora u Hrvatskoj, a donošenje odluke prema nekim navodima u Hrvatskoj bi trebalo da sačeka novu vladu jer premijer vlade u odlasku Milanović, ministar odbrane Kotoromanić i načelnik GŠ Hrvatske vojske Lovrić kome mandat isitče za dva i po meseca nemaju mogućnost odlučivanja, pa će se razgovori o nabavci 16 lansera sa raketama kalibra 240 mm nastaviti posle formiranja nove vlade i kad pude poznat novi ministar odbrane i načelnik generalštaba.

Prema poslednjim informacijama koje stižu iz Hrvatske navodno od te odluke se nije odustalo već je zbog političke situacije u Hrvatskoj ceo proces trenutno odložen.

Čelična kiša od 2 miliona dolara

Sjedinjene Američke Države koriste dva VBR sistema sa municijom kalibra 240. To je M270 (na gusenicama) koji nosi dva kontejnera sa ukupno 12 raketa za koji je zainteresovana Hrvatska i M142 HIMARS na točkovima sa kontejnerom za šest raketa.

Sistem M270 postigao je dobar izvozni uspeh pa je proizveden u suradnji sa Nemačkom, Francuskom, Italijom i Ujedinjenim Kraljevstvom. Ostale su evropske zemlje sistem i rakete su direktno nabavljali od SAD, a među njima bile su Holandija i Norveška koje su u međuvremenu svoje VBR povukle iz upotrebe.

Ujedinjeno Kraljevstvo svoje sisteme modernizovalo je američkim sistemom za upravljanje vatrom, a manji je broj, uglavnom novih GPS vođenih raketa GMRLS, uspešno upotrebljen u Afganistanu. Amerikanci su ugradnjom novog sistema za upravljanje vatrom i poboljšanjem mehaničkog sklopa lansera modernizovali 226 komada, od više od 800 nabavljenih za KoV, u verziji M270 A1 od kojih je većina povučena u rezervu i za koje je zainteresovana Hrvatska.

Glavna municija za VBR su rakete GMRLS u dvema verzijama: M30 s kasetnim punjenjem sa 404 komada kasetne municije M85 i dometom od 60 km i M31 sa bojevom glavom i dometom od 90 km.

MLRS može ispaljivati i taktičke GPS/INS vođene rakete ATACMS koje MLRS nosi po jednu u svakom kontejneru za lansiranje i čija cena košta dva miliona dolara. U upotrebi su dve verzije tih raketa: MGM-140 dometa 165 km s kasetnom bojnom glavom sa 275 komada podkalibarne municije M74 te MGM-168 (poznat pod oznakom MGM-140E) sa bojevom glavom od 270 kg i dometom od 300 km za koje je zainteresovana Hrvatska.

ATACMS se pokazao vrlo korisnim tokom operacija u Afganistanu i Iraku jer je omogućio vatrenu podršku jedinicama na terenu koje se nalaze na velikim udaljenostima u situacijama u kojima bi se obično morala čekati podrška avijacije. Zanimljiv je podatak da je do kraja 2014. godine u borbama ispaljeno više od 560 raketa.

( Večernji list, Andrej Mlakar)