Klimatski fenomen El Ninjo pogoršaće u pojedinim oblastima suše, a u drugim - poplave, izvešava BBC.
Afrika će biti među najteže pogođenim delovima sveta, a na tom kontinentu nestašica hrane će dostići vrhunac u februaru.
Regioni kao što su Karibi, Centralna i Južna Amerika takodje će biti pogođeni atmosfersko-okeanskim fenomenom El Ninjo u narednih šest meseci.
El Ninjo je ogromne probleme stvarao i ove godine - taj vremenski fenomen jedan od "krivaca" zbog kojih je 2015. bila najtoplija godina u istoriji merenja, a jedna od njegovih posledica je najjači uragan u istoriji zapadne hemisfere - Patricija - koji samo čudom nije razorio pola meksičke obale.
Uz ovakav nastavak suše i poplava, očekivane posledice po stanovništvo zahvaćenih zemalja zabrinjava humanitarne agencije. Samo u Africi gladovaće više od 31 milion ljudi, što bi moglo da izazove i novi talas izbeglica. Trećina njih, 10,2 miliona duša, nalazi se u Etiopiji, kojoj će sigurno biti neophodna humanitarnu pomoć.
Kada se ovim ljudima doda još 60 miliona ljudi u svetu koji su napustili svoje domove, uglavnom zbog ratova, jasno je da će 2016. postaviti pred svet veliki humanitarni izazov. To se pogotovo odnosi na zemlje poput Sudana, Južnog Jemena i Sirije. Osim njih, i već spomenute Etiopije, Malavi procenjuje da će više od 3 miliona njegovih građana biti zavistan od humanitarne pomoći.
"Već sada moramo da pripremamo hranu i vodu jer u suprotnom nećemo moći da reagujemo na bilo koju nepredvidljivu katastrofu. Cene hrane sigurno će porasti, a biće nestašica riže, kakaa, šećera i kafe", upozorava dr Nik Klingaman sa Univerziteta u Ridingu..
O uzrocima El Ninja, odnosno mehanizmu pomoću kojeg deluje na vremenske prilike, ne postoji naučni konsenzus. Prema dosadašnjim istraživanjima, El Ninjo najverovatnije postoji od završetka poslednjeg ledenog doba.
(BBC)
(Beta)