RASPAD EU U 2016? Od sudbine Evrope zavisi ceo svet
Izbeglička kriza, sve veće razlike između zemalja članica, najavljeni referendum u Velikoj Britaniji i ekonomska kriza dovešće do drastičnog slabljenja, a možda i do raspada Evropske unije u 2016. godini, tvrde najpoznatiji svetski analitičari.
Što je još opasnije, kažu, od toga da li će naredna godina biti dobra za EU zavisi i da li će cela naredna decenija biti dobra za ostatak sveta.
Oluja izazova
Nekadašnji švedski premijer Karl Bilt kaže da EU ulazi u 2016. suočena sa olujom političkih izazova.
- Migrantska kriza već je dovela do pucanja šengenske zone, a EU čekaju i transatlantsko trgovinsko i investiciono partnerstvo, uvođenje jedinstvenog digitalnog tržišta i nova bezbednosna strategija. I sve to dok Britanija glasa o odlasku. Ako pobedi opcija za napuštanje EU, antievropske struje u drugim državama će ojačati. U svakom slučaju, za godinu ili dve EU će biti potpuno drugačija. Možda će biti razbijena, a možda preraste i u snažnu uniju. Od toga da li 2016. bude srećna godina za EU, zavisi i to da li će sledeća decenija biti dobra za ceo svet - piše Bilt.
Fragmentacija
Geopolitički analitičar Džordž Fridman tvrdi da će zategnuta situacija do koje je dovela migrantska kriza u Evropi, kao i strah od novih napada nalik onim u Parizu, dovesti do postavljanja graničnih patrola unutar EU i povećanja autonomije članica.
- Ova kriza će dovesti do fragmentacije Evrope, koja će obeležiti 2016. Moć EU biće drastično smanjena - tvrdi Fridman.
Američki analitičari iz „Stratfora“ takođe najavljuju da će budućnost EU biti jedno od glavnih pitanja dolazeće 2016.
Ekonomska kriza
Podele neće biti jedini problem EU, već će se nastaviti i nevolje u evrozoni.
- Epicentar ekonomske krize pomeriće se iz Grčke u Italiju. Naravno, to ne znači da će sve u Grčkoj biti u redu. Nemačka se sa problemima u toj zemlji nosila tako što ih je naterala da naprave dogovore koje ne mogu, niti žele da ispoštuju - kaže Fridman.
U „Stratforu“ veruju da će se grčki premijer Aleksis Cipras suočiti sa velikim socijalnim neredima.
- Grčku čeka još jedna godina sa minimalnim rastom i velikom stopom nezaposlenosti. Osim Grčke, velika ekonomska nestabilnost pogodiće i Portugal i Španiju. Povećanje potrošnje i najavljene reforme u Italiji stvoriće nove probleme i za Rim i za evrozonu - tvrde u ovoj agenciji.
O NAJVEĆIM IZAZOVIMA ZA SVET / KLJUČNE TEME ZA BUDUĆNOST
USPON TERORISTA ISLAMSKE DRŽAVE
Islamska država će sačuvati većinu teritorije koju sada kontroliše, a moguće je da će i proširiti uticaj u Siriji. Akcije SAD protiv IS, koji su potcenili, neće dati nikakve rezultate, pa će pokušati da nateraju neku od bliskoistočnih zemalja, najverovatnije Tursku, da se ozbiljno uključi u sukob - najavljuje analitičar Fridman, dok „Stratfor“ smatra da se može očekivati i više napada IS na Zapadu.
REŠENJE KRIZE NA TERITORIJI UKRAJINE
Džordž Fridman tvrdi da će Rusija i Ukrajina u dolazećoj godini uspeti da naprave dogovor i uspostave mir.
- Američki saveznici u regionu to neće da podrže, ali će Nemačka dogovor prihvatiti s radošću. Sukob će prestati, ali će ruski glavni cilj ostati to da okolne zemlje ostanu neutralne - kaže on, dok „Stratfor“ tvrdi da će rat u Ukrajini postati zamrznuti konflikt, ali da ni SAD ni EU neće odlučiti da ukinu sankcije Rusiji.
ŽESTOK SUKOB RUSIJE I TURSKE
Džordž Fridman kaže da Turska već postaje regionalna sila, a zbog sukoba sa Rusijom usled obaranja aviona dodatno će se približiti SAD.
„Stratfor“, s druge strane, navodi da će Turska verovatno u 2016. rešiti da s vojskom uđe u Siriju i poveća prostor koji drži u Iraku. Oni će se tada sukobiti i sa IS i sa Kurdima, ali će povećati tenzije i sa starim rivalima -Rusijom i Iranom.
ODNOS BERLINA I PARIZA
Za Nemačku i Francusku 2016. biće godina tranzicije jer zemlje imaju izbore 2017, a obe se politički okreću nacionalizmu.
- To će dovesti do raskola između njih, čija saradnja je bila temelj EU. Berlin će odbiti predlog Pariza o produbljivanju integracije EU i povećane potrošnje, pa će se sukobljavati zbog sve više tema - kažu u agenciji.
PITANJE STATUSA MIGRANATA
U „Stratforu“ veruju da će se s prolećem povećati priliv izbeglica u Evropu.
- Migrantima će biti nemoguće da stignu do severne Evrope, pa će biti primorani da se zaustave na zapadnom Balkanu. Za razliku od 2015, ljudi na balkanskoj ruti biće manje tolerantni prema njima, pa će doći do nasilja u regionu - tvrde oni.
SUSRETI O KOJIMA SE PRIČALO
- Zaplesala pred Obamom Fotografija nemačke kancelarke Angele Merkel, zabeležena usred prirodnih lepota nedaleko od dvorca Elmaua na jugu Nemačke, gde se u junu održavao samit najmoćnijih zemalja G7, bila je inspiracija 2015. Mnogi su najmoćniju ženu sveta uporedili sa čuvenom junakinjom iz romana Hajdi.
- Sumorna zdravica U trenutku žestoko zategnutih odnosa između Rusije i Amerike zbog sirijskog rata, ali i ukrajinske krize, krajem septembra dogodio se redak susret Obame i Putina, i to na zasedanju Generalne skupštine UN. Tada je predsednik SAD za stolom podigao čašu šampanjca i nazdravio svim okupljenima, osim šefu Kremlja.
- Ostao u gaćama pored Kolinde Predsednik Helsinškog odbora za ljudska prava Ivan Zvonimir Čičak doživeo je sramotu o kojoj je brujao ceo Balkan. Naime, njemu su tokom primanja nagrade za životno delo, na kojoj mu je čestitala i predsednica Kolinda Grabar Kitarović, spale pantalone, i to baš kada je stao da pozira pored nje.
- Papa dokazao da je Fidel još živ Poglavar Rimokatoličke crkve otputovao je u septembru u posetu Kubi i sastao se sa nekadašnjim liderom te zemlje - Fidelom Kastrom, za kog mnogi tvrde da je već umro. Papa je Kastru poklonio knjigu jezuite koji ga je podučavao dok je pohađao katoličku školu, dok je njemu Fidel darovao zbirku svojih razgovora o religiji sa brazilskim klerikom Freijem Betom.