"Problem Turske je da njeni interesi nisu tako jednostavni kao zaustavljanje IS, ili čak svrgavanje Asada sa vlasti. Ona takođe ima za cilj da osigura da kurdske grupe ne konsoliduju kontrolu teritorije u Siriji, sada ili za vreme post-rekonstrukcije sukoba", napisao je Solana u svom članku na portalu Prodžekt Sindikejt.
Španski političar i bivši glavni sekretar NATO dodatno je objasnio da je od letos "kada je nekoliko teških slučajeva nasilja prekinulo dvogodišnji prekid vatre između PKK i turske vlade, sukob s Kurdima u Turskoj ponovno došao do usijanja". On je dodao da je pored toga, i "politički preokret, uključujući i dva parlamentarna izbora u samo šest meseci, dodatno zakomplikovalo situaciju u Turskoj".
Tursko protivljenje osnaživanju Kurda bilo je izvor napetosti sa svojim tradicionalnim saveznikom, SAD-om, koji smatra da su Kurdi jedina snaga na terenu sposobna da se bori proti Islamske države.
Međutim, postoji prilika za Ankaru, koja se približava Evropi. EU trpi zbog krize izbeglica i teži rešavanju ovog pitanja sa Turskom.
Drugi faktor je priznanje važnosti za stabilizaciju Sirije što je pre moguće, kao i potvrda jednom za svagda Turske odlučnosti da se bori sa Islamskom državom.
"Pobedili IS ostaje glavni prioritet. To će zahtevati pregovore sa Rusijom - nešto što su članice EU priznale. Od napada u Parizu, napori za jačanje saradnje protiv terorizma, uključujući Francusku i Rusiju, intenzivirani su. Ako Turska želi da odnos EU i dalje poboljšava, to će se morati da sredi takođe", kaže političar.
"Turska je nedavno pokazala svoju sposobnost da savlada složene izazove, mudro obnovi diplomatske odnose sa Izraelom nakon petogodišnjeg prekida u vezama. S obzirom na to, pomirenje s Rusijom ne može se isključiti. Takav pristup bi, bez sumnje, olakšao upravljanje niza rizika koji su pogoršani sirijskim sukobom", zaključio je Solana.