BEOGRAD - Lider pokreta „Dosta je bilo“ i bivši ministar privrede Saša Radulović tvrdi da je gradonačelnik Beograda Siniša Mali, u vreme dok je bio savetnik prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića, štitio nedavno uhapšenog vlasnika „Beohemije“ Željka Žunića. Kako se navodi u krivičnoj prijavi koju je tim povodom podneo pokret „Dosta je bilo“, Mali je svoj tadašnji položaj i uticaj iskoristio da naredi direktorki Fonda za razvoj Slađani Backović da s računa „Beohemije“ skine blokadu od 17 miliona dinara.
Žunić je, inače, uhapšen u nedavnoj velikoj policijskoj akciji „Rezač“ zbog sumnje da je zloupotrebama oštetio Alfa banku i Vojvođansku banku u korist „Beohemije“.
Prijava protiv Malog podneta je 30. decembra prošle godine Specijalnom tužilaštvu za organizovani kriminal. Obrazložena je sumnjama da je Mali tokom 2013. godine radio u korist privatnih kompanija, zloupotrebio položaj i politički uticaj nad državnim institucijama i bankama pod državnom kontrolom.
Banke blokirale račune
Naime, u septembru 2013. „Beohemija“ je zbog nelikvidnosti započela finansijsko restrukturiranje. U okviru toga, 21. oktobra održan je sastanak „Beohemije“ sa državnim poveriocima, na kojem je bio i Mali, što je navedeno i u izveštaju Uprave kriminalističke policije. Dan kasnije usledio je i susret s privatnim poveriocima, a u oba navrata dogovoreno je da se računi „Beohemije“ ne blokiraju. Fond je 22. oktobra trebalo da naplati menicu koju je pustio pet dana ranije, a Mali je, kako je Backovićeva sama potvrdila, tog dana usmeno zatražio od nje da odustane od toga.
- Fond je dana 22. 10. 2013. godine povukao menice AA9124606 na iznos od 10 miliona dinara i AA9124614 na iznos od sedam miliona dinara prema dogovoru savetnika prvog potpredsednika Malog i direktorke Fonda uz obrazloženje da se pokreće postupak za finansijsko restrukturiranje i da Fond kao državna institucija ne bi trebalo da prvi izvrši blokadu računa i time povuče ostale poverioce da aktiviraju svoje instrumente obezbeđenja, što bi ugrozilo plan finansijskog restrukturiranja predstavljen na sastanku 22. 10. 2013. godine - stoji u dokumentu Fonda, koji je i Backovićeva potpisala.
Ipak, 23. oktobra račun „Beohemije“ blokirale su banke, a posle toga i Fond za razvoj.
Radulović kaže da Mali nije imao nikakvog zakonskog ili formalnog osnova da izdaje naređenja Fondu, niti da učestvuje u dogovorima sa ostalim poveriocima i nagovara ih da odustanu od prinudne naplate.
- On je to radio u korist privatne kompanije i sa politički uticajne pozicije. Samo „Beohemija“ je od toga imala koristi, a država štetu. Izdavao je naloge direktorki Fonda da povuče menice, tajno, bez konsultacija sa nadležnim Ministarstvom privrede - kaže Radulović.
Radulović je, inače, i kao ministar privrede zbog ovog podneo krivičnu prijavu protiv Malog, ali ju je tužilaštvo odbacilo.
Slučaj zataškan
On kaže da se iz odgovora tužilaštva jasno vidi da je istraga urađena tako da se zataška slučaj.
- Nikada nije saslušan ni Mali ni nedavno uhapšeni Željko Žunić iz „Beohemije“, niti je utvrđeno na osnovu kojih ovlašćenja se Mali dogovarao i izdavao naloge Backovićki da povuče menice, tajno, bez konsultacija s Ministarstvom privrede - kaže Radulović.
Siniša Mali juče nije odgovarao na telefonske poruke Kurira.
Ozbiljno krivično delo Ozbiljno krivično delo
ZA TRGOVINU UTICAJEM DO OSAM GODINA ZATVORA
Za trgovinu uticajem, za koju iz pokreta „Dosta je bilo“ optužuju Sinišu Malog, krivični zakon predviđa da se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti. Za ovo delo zakon predviđa kaznu zatvorom do osam godina.
ZA TRGOVINU UTICAJEM DO OSAM GODINA ZATVORA
Za trgovinu uticajem, za koju iz pokreta „Dosta je bilo“ optužuju Sinišu Malog, krivični zakon predviđa da se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti. Za ovo delo zakon predviđa kaznu zatvorom do osam godina.