DOK JEDNOM NE SMRKNE: Cene nafte rastu zbog sukoba Irana i Saudijske Arabije

AP
Cene nafte nastavile su danas oporavak u trgovanju u Aziji pod uticajem produbljivanja diplomatskog konflikta između Saudijske Arabije i Irana, ali prezasićenost globalne ponude i ekonomsko usporavanje Kine drže rast cena te sirovine i dalje pod znakom pitanja.

Američka "laka" nafta WTI za isporuke u februaru poskupela je danas u azijskom trgovanju 15 centi, na 36,91 dolar, dok se sirova nafta tipa "brent" trgovala za 14 centi više, na 37,36 dolara, pri čemu su oba tipa blago izgubila dobitke ostvarene u ranim jutarnjim satima.

Napetost između dva velika proizvođača nafte, do koje je došlo zato što je Saudijska Arabija pogubila istaknutog šiitskog sveštenika, razbuktale su se u diplomatsku krizu pošto su Rijad i njegovi sunitski saveznici prekinuli ili redukovali odnose s Iranom, što je izazvalo globalnu zabrinutost, prenosi agencija AFP. Američki državni sekretar Džon Keri apelovao je na kolege u Saudijskoj Arabiji i Iranu u nastojanju da ublaži napetosti a Ujedinjene nacije su se, kako navodi francuska agencija, od ove "diplomatske oluje" izmakle pod paravanom mirovnih napora u Siriji i Jemenu.

Reuters 11.08.2015 
Džon Keri apeluje na Teheran i Rijad da ublaže napetosti (Foto: Reuters)

Saudijska Arabija je najveći proizvođač "crnog zlata" u Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), čiji je Iran takođe važan član, što je podgrejalo strahovanja da njihova diplomatska svađa može dovesti do poremećaja u snabdevanju naftom. Analitičari, ipak, smatraju da je uticaj geopolitičkih rizika na Bliskom istoku na tržištu nafte ublažen prezasićenom ponudom i većom proizvodnjom naftaša u drugim delovima sveta.

"Cene nafte su porasle, ali ne značajno", kažu iz istraživačke kuće Keptal ekonomiks, i dodaju da "dovoljne globalne zalihe te sirovine i veća proizvodnja u drugim delovima sveta zaista pokazuju da geopolitički rizici s Bliskog istoka nisu više tako veliki kao što su nekad bili".

Zabrinutost zbog ekonomskog usporavanja Kine takođe ide na ruku održavanju nižih cena, jer to znači da će splasnuti tražnja u drugoj najvećoj ekonomiji sveta i vodećem potrošaču energije, naveli su drugi analitičari, prenosi AFP.