NELJUDI NA BADNJI DAN: Srbi badnjakom probili kordon u Đakovici, Albanci ih zasuli jajima
Raseljeni Srbi danas su, na Badnji dan, posetili Hram uspenja prestvete Bogorodice u Đakovici i u portu doneli badnjak i mada je zbog njihovog dolaska u grad protestovalo nekoliko desetina kosovskih Albanaca, većih incidenata nije bilo.
Autobus sa raseljenim Srbima u portu crkve ušao je nešto pre podneva, uz negodovanje oko 30 kosovskih Albanaca, koji su ih po nevremenu i kiši čekali oko tri sata na nekoliko desetina metara od crkve, ispred policijskog kordona koji je tu bio postavljen
Ispred crkve Uspenja presvete Bogorodice u Đakovici ranije danas se okupio manji broj Albanaca, koji se protive poseti raseljenih Srba tom gradu i crkvi, a jake snage kosovske policije raspoređene su duž ulica koje vode prema toj bogomolji.
Većih incidenata danas nije bilo, ako se izuzme bacanje jaja, grudvi snega i jabuka u pravcu Srba koji su u tom trenutku bili u autobusu i van domašaja Albanaca, koji se protive njihovom povratku u grad
Na pedesetak metara od ulazne kapije u manastir okupili su se Albanci ko protestuju i koji se protive dolasku u hrm i u grad grupi od oko 50 raseljenih Srba. Ispred njih se nalazi kordon kosovskih plicajaca u opremi za razbijanje demonstracija. Takođe, postavljene su i ograde ispred demonstranata. Pripadnici kosovske policije mogu se videti na svakom ćošku koji vodi prema hramu.
Raseljeni Srbi iz Đakovice, njih oko 50, stiglo je rano jutros u manastir Dečane, odakle treba da nastave put ka Djakovici, ali samo ukoliko im bude garantovana bezbednost, rekao je predsednik Udruženja raseljenih Srba iz Đakovice Đokica Stanojević.
On je kazao da ne žele da im se na najveći hrišćanski praznik bilo šta desi i da zahtevaju od svih nadležnih institucija da im se omogući da bez incidenata obiđu svoje domove u Đakovici i crkvu u kojoj su kršteni. Stanojević je naveo da ne žele da se njihov dolazak pretvori u političke obračune.
Prema njegovim rečima, raseljeni se nalaze u jednom autobusu koji se od Jarinja kreće pod pratnjom kosovske policije. Prošle godine, na Badnji dan, autobus u kome je bilo oko 40 raseljenih Srba iz Đakovice kamenovali su Albanci u tom gradu, ispred crkve Uspenja presvete Bogorodice.
Raseljeni Srbi iz Đakovice prisustvuju u manastiru Visoki Dečani službi nakon čega bi trebalo da posete grad iz kojeg su proterani 1999.
Autobus sa raseljenim Srbima iz Đakovice je do Dečana došao u pratnji Kosovske policije, a sa rasljenima je i predsednik Srpske liste Slavko Simić.
Raseljeni Srbi iz tog grada već dve godine ne mogu da obiđu manastir i obeleže Božić, jer se tome protive pojedini lokalni Albanci koji su i prošle i pretprošle godine kamenovali autobuse sa raseljenim Srbima.
Dragan Marković Palma izrazio protest zbog napada na Srbe u Đakovici
"Zelim da večeras izrazim protest zbog napada kosovskih Albanaca na Srbe u Djakovici koji su došli da proslave Badnje veče. Srbi su morali da uz jake policijske snage uđu u svoju crkvu i to je još jedan dokaz da ne postoji bezbednost za Srbe na Kosovu i Metohiji. Očekujem od međunarodne zajednice da već sutra reaguje. Mi Srbi koji se bavimo politikom i ceo srpski narod čestitali smo drugim veroispovestima i Katolički Božić i Bajram i uvek ćemo tako raditi, ali to očekujemo i od drugih " izjavio je predsednik Jedinstvene Srbije i Skupštine grada Jagodine Dragan Marković Palma, na tradicionalnom paljenju Badnjaka u njegovom rodmom Končarevu, ispred crkve Svetog Jovana čiji je ktitor upravo Marković sa porodicom.
GRADONAČELNICA ĐAKOVICE: Protesti da budu mirni
Gradonačelnica Đakovice Mimoza Kusari Ljilja izavila je danas, povodom protesta u tom gradu zbog posete raseljenih Srba crkvi Presvete bogorodice, da je pravo na protest jednako pravu na slobodu kretanja.
Ona je na svom Fejsbuk nalogu napisala da je Đakovica "vrlo skupo platila" sve procese na Kosovu, ali da je vreme da se postepeno vrati normalnosti.
"Od suštinskog značaja je da se nastavi sa identifikacijom nestalih i izvođenjem pred lice pravde onih koji su izvršili te zločine. Sve treba da se ostvari institucionalnim putem i angažovanjem svih struktura zemlje", kazala je Kusari Ljilja.
Prema njenoj oceni, dolazak raseljenih Srba treba da bude omogućen i da bude poštovan kao poseta sa verskim motivom, bez političkih primesa i bez incidenata vezanih za te posete.
"Đakovica treba da nastavi da gradi budućnost u miru i stabilnosti, uvek uzdignute glave kada je u pitanju prošlost, sadašnjost i budućnost. Danas, više nego ikada, potreban nam je mir, stabilnost, razvoj i pravda za sve, bez razlike", napisala je ona.
Raseljeni Srbi iz Djakovice, njih oko 50, stiglo je rano jutros u manastir Dečane, odakle treba da nastave put ka Đakovici. Njihovom dolasku protivi se nekoliko desetina Albanaca okupljenih u blizini crkve koju Srbi planiraju da posete. Jake snage policije rasporedjene su duž te ulice, a policije je blokirala i prilaz crkvi.