Uticaj SAD je veliki na region, naročito na Kosovu, a Vašington vidi Evropsku uniju kao neku vrstu konkurencije, kaže Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam, koji ističe da se uticaj SAD na region vidi i direktno i indirektno.
"Direktno, na Kosovu je presudna reč američke administracije u mnogim pitanjima i kad se nešto dešava na Kosovu treba pogledati da li iza toga stoje američki prsti. S druge strane, izbeglička kriza je posledica delovanja SAD na Bliskom istoku, to je destabilizovalo Evropu, proizvelo je nove sukobe unutar EU. Imam utisak da je to rezultat toga da Evropa na neki način ima neki problem, ne može da bude suparnik Americi, ranije smo imali bipolarni svet, sada imamo multipolarni, ali dva ključna igrača na sceni su EU i SAD. SAD doživljavaju EU kao neku vrstu konkurentske sile i da ovde u tim potezima ima neke namere da EU ne bude tako jaka kakva bi mogla da bude", ističe Popov.
Prema njegovim rečima, Evropa nema vremena da se posveti našem regionu.
Takođe, navodi da je Vlada Srbije dobro reagovala u situacijama koje su mogle da dovedu do krize u regionu.
"Teško je plivati u ovakvoj situaciji, koliko god imao primedbe na ponašanje Vlade na unutrašnjem planu, toliko mislim da se vešto ponaša u složenim okolnostima u EU, gde smo od loših momaka postali dobri momci. Da ne govorim o regionalnoj politici, ona je dobra, mada je najveći gaf što je Vlada išla na proslavu Dana Republike Srpske, ali je Vlada pokazala zrelu regionalnu politiku. I dalje imamo neizvesnost kako će se stvari odvijati u Hrvatskoj, ali se Srbija ponašala na konstruktivan način u odnosima u regionu. Mislim da je time ubrala poprilične poene i kod EU, ali i kod ključnih zemalja, naročito Nemačke", zaključio je Popov.