Mogu bezbedno da vozim čim prođe sat otkad sam pio
Zabluda!
Alkohol ne dospeva u krv momentalno, već postepeno, a najveću koncentraciju dostiže upravo nakon jednog sata. Ukoliko ste, na primer, popili četiri čaše vina, nivo alkohola u krvi biće vam oko jednog promila, pa zaboravite na vožnju! Za potpunu apsorpciju alkohola u krvi treba da prođu 24 sata, jer jetra uspeva da preradi oko 0,15 promila za jedan sat. Dokazano je da alkohol kod vozača usporava reflekse tj. brzinu reagovanja i daje lažni osećaj samopouzdanja.
Alkohol podstiče cirkulaciju
Zabluda!
Zimi mnogi vole da se opuste i zagreju uz čašu mirisnog kuvanog vina ili rakije. Alkohol prividno odmah daje osećaj topline, osećate se okrepljeno, međutim, taj efekat kratko traje. Pod njegovim dejstvom dolazi do širenja krvnih sudova, čime se povećava gubitak telesne temperature, pa će vam ubrzo biti još hladnije.
Piće popravlja raspoloženje
Zabluda!
Kad su tužni ili razočarani, u problemu koji im se čini nerešivim, ljudi često posegnu za čašicom ne bi li pronašli utehu i zaborav. Međutim, alkohol je okidač za depresiju i direktno povećava biološki stres, jer podiže nivo adrenalina. To prividno može proizvesti osećaj prijatnosti i opuštenosti, a u stvari samo stvara dodatni stres. Procenjuje se da je svako šesto samoubistvo posledica prekomernog opijanja.
Neću se napiti ako sam prethodno jeo
Zabluda!
Hrana ni na koji način ne može da neutrališe uneti alkohol, već samo da odloži njegovu apsorpciju u krvotok. Samim tim do pripitosti ili pijanstva dolazi nešto kasnije. To znači da ćete, bez obzira na kaloričnost pojedene hrane, posle nekoliko čašica svejedno biti pijani.
Kafa otklanja mamurluk
Delimična istina!
Uobičajeno je da se mamurluk leči šoljom jake kafe, jer ovaj diuretik može donekle da otrezni i razbudi pijanu osobu. Međutim, ovo će još više ubrzati dehidrataciju organizma, koja je glavni krivac za glavobolju posle burne noći.
Ista količina pića drugačije deluje na ženu i muškarca
Istina!
Ženski organizam sadrži manji procenat vode od muškog, što znači da se alkohol razgrađuje u manje vode. Takođe, žene u telu imaju manji nivo enzima dehidrogenaze koji razgrađuje alkohol. To znači da će žena koja popije istu količinu pića kao muškarac, uvek imati veću koncentraciju alkohola u krvi. Nakon dužeg konzumiranja žestokih pića, kod žena će pre doći do oštećenja jetre, a biće i pod povećanim rizikom od raka dojke.
Pripremila Vanja Ostojić