Prema njihovoj oceni, najmanje što je Vlada Srbije mogla da uradi je da više finansijski uloži u Ivanovićevu odbranu, ali i da uslovi napredak pregovora s Prištinom njegovim slučajem.
Presuda protiv Ivanovića još nije pravosnažna jer on ima pravo žalbe, o kojoj će zasedati Apelacioni sud. Zasad, prema informacijama Kurira, još nije poznato kada će Apelacioni sud odlučivati o Ivanovićevoj sudbini.
Mlaka podrška
Rada Trajković, predsednica NVO Evropski pokret s Kosova, ističe da je presuda skandalozna i da je država morala da se više zauzme za Ivanovića.
- Trebalo je da se borimo jačim argumentima i dokazima. Recimo, optužen je da je pripadao vojnim i paravojnim formacijama, a nijednom nisam čula da je Srbija izdala potvrdu da nije bio pripadnik ni paravojne ni vojne formacije. Trebalo je da se angažuje međunarodni advokat. Znate li kakve advokate imaju Albanci optuženi za zločine protiv Srba? Daju ogromne pare za svetski poznate advokatske kuće, a sa Ivanovićem to nije bio slučaj - napominje ona.
Slobodan Samardžić, bivši ministar za KiM, ukazuje da je država zakazala i s aspekta diplomatske borbe.
- Vlast se boji svoje senke, manja je od makovog zrna i ne da nisu mogli, nego nisu hteli da pojačaju pritisak na evropsku zajednicu. Ono što sada mogu, a teško je da će to uraditi, jeste da stopiraju pregovore i stave do znanja da je u pitanju nepravda i da mora slučaj drugačije da se tretira. To se, naravno, neće desiti jer zavise od EU - kaže Samardžić.
Sa njim je saglasan i politikolog Aleksandar Pavić.
- Sa pravnog aspekta nismo mogli da učinimo mnogo, ali trebalo je jače da se angažujemo na političkom planu. Mogli smo da upozorimo da ćemo stopirati pregovore, kao i na posledice i korake koje ćemo preduzeti. Uzdamo se u pravdu, evo pravde sada - kaže Pavić.
Loša organizacija
Na apsurdnost situacije ukazuje i izjava generalnog sekretara Ministarstva spoljnih poslova Veljka Odalovića, koji je doslovce priznao da je država mogla da bolje reaguje u slučaju Olivera Ivanovića.
- Država Srbija mora da stane kao podrška timu koji brani Ivanovića s pravnog aspekta, ali i da, na svakom mestu, ukaže na apsurdnost ovakvih postupaka. Ipak bi trebalo to činiti organizovanije nego sada - naknadno se dosetio se Odalović.
Ivanovićeva supruga Milena kaže da se uzda u odluku Apelacionog suda.
- Država je dosta uradila, sve vreme sam s njima bila u kontaktu. Pomagali su na sve načine. Ostaje nam da se uzdamo u pravdu jer ono što smo čuli u sudnici, da nije tužno, bilo bi smešno - ne gubi nadu Ivanovićeva.
Vlada Srbije
UČINILI SMO SVE ŠTO SE MOGLO
U Vladi Srbije tvrde da su učinili sve što je u njihovoj moći da pomognu Oliveru Ivanoviću.
- Data je garancija da se brani sa slobode, još 28. januara 2014. smo uputili dopis Euleksu i drugim međunarodnim institucijama na KiM da se pusti iz pritvora. Poslati su dopisi međunarodnim misijama, ali i ambasadama zapadnih zemalja, sa molbom da pomognu u njegovom oslobađanju, a dopisi su ponovljeni još tri puta. Sve vreme je država plaćala odbranu, a tokom briselskih pregovora nekoliko puta smo tražili njegovo oslobađanje - kažu u Nemanjinoj 11.
Ovako se drugi bore za svoje ljude
Hrvatska potrošila više od 28 miliona evra samo na troškove odbrane trojice generala u Hagu: Ante Gotovine, Mladena Markača i Ivana Čermaka, koji su oslobođeni
SAD su pritiskale Srbiju u slučaju Miladina Kovačevića, a naša država je platila milion dolara odštete porodici pretučenog studenta Brajana Stajnhauera
Albanski lobisti dali su najmanje 50 miliona evra za oslobađanje bivšeg vođe OVK Ramuša Haradinaja iz Haga, branila ga kancelarija supruge Tonija Blera
Hrvatska se nije smirila dok u Srbiji osuđeni ratni zločinac, Hrvat Veljko Marić, nije predat njenim vlastima