MILO NA ISPITU: Skupština Crne Gore danas o poverenju Đukanovićevoj Vladi!
Da bi vlada opstala, potrebno je da je podrži većina od ukupnog broja, odnosno 41 poslanik, a vladajuća većina ima 44 poslanika, od kojih su pet iz SDP-a, inače, manje članice vladajuće koalicije.
Deo poslanika Evropskog parlamenta predvođenih partijom Zelenih preporučio je Pozitivnoj Crnoj Gori da glasaju za poverenje Đukanovićevom kabinetu između ostalog i zbog straha od rastućeg uticaja Rusije koja se snažno protivi članstvu Crne Gore u NATO.
To je, prema informacijama podgoričkih medija, jasno saopšteno izaslaniku predsednika Pozitivne i političkom direktoru te stranke Aleksandru Ražnatoviću koji je protekla tri dana boravio na konsultacijama u Briselu.
Konačnu odluku o poverenju Đukanoviću, Pozitivna bi trebalo da donese danas na sednici Glavnog odbora stranke.
Kao razloge zbog kojih bi Pozitivna trebalo da podrži vladu deo evropskih parlamentarca je i naveo potencijalnu opasnost od destabilizacije države, nastavak borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, potpunu primenu izbornog zakonodavstva i što je ključno nastavak NATO i evropskih integracija.
U zvaničnoj izjavi, čija puna verzija je objavljena na sajtu Pozitivne, kopredsednica partije Zelenih i evropska poslanica Rebeka Herms je indirektno pozvala Pozitivnu da glasa za vladu, ali uz određene uslove.
"U trenutnoj situaciju, gledano iz Brisela i Strazbura, postoji zabrinutost od destabilizacije političke situacije u Crnoj Gori. Smatram da kolege iz Pozitivne imaju dobar razlog da misle o tome kako glasati u situaciji koju imamo. Mislim da uslovi za podršku Vlade da nastavi bi zaista trebalo da slede jasne zahteve u borbi protiv korupcije, neselektivni pristup u borbi protiv korupcije, fer uslove za izbore i, ako ima u vladi ljudi koji su pod sumnjom protiv korupcije u izborima, onda oni ne bi trebalo da ostanu u sedećim mesecima na svojim pozicijama", navela je Herms.
Dodatno, kaže, smatra da bi moguća povratna informacija nastala usled snažnog uticaja Kremlja u Crnoj Gori trebalo da bude deo razmišljanja", rekla je Herms upozoravajući time na reakciju Rusije u slučaju pada vlade koja je dobila pozivnicu za NATO.
U Pozitivnoj, kako se navodi, ne kriju da im je jako bitan stav partnera iz Evropskog parlamenta imajući u vidu činjenicu da pripadaju istorodnim partijama koje baštine iste programske ciljeve i vrednosti.
Socijaldemokratska partija neće podržzati vladu zbog, kako je saopštio lider te stranke i aktuelni predsednik parlamenta Ranko Krivokapić, zbog rušenja parlamentarnog dijaloga.
O tome je u petak jednoglasno odlučio Glavni odbor SDP-a , a razlog tome je, kažu, spečavanje postupka smirivanja političke krize u Crnoj Gori.
Krivokapić je novinarima rekao da SDP duži niz godina "ima teške ocene o radu vlade". Upitan da li će, ako vlada dobije poverenje, podneti ostavku na mesto predsednika Skupštine i šta će biti sa ministrima u vladi, Krivokapić je kazao da je vlada već izgubila izborni legitimitet.
U međuvremenu, opozicioni crnogorski Demokratski front sinoć je održao novi antivladin protest ispred parlamenta u Podgorici. Čelnici DF-a pozvali su kolege iz opozicije, ali i Socijaldemokratsku partiju i njenog lidera Ranka Krivokapića, da napuste Skupštinu i pridruže im se u protestima, kako bi se "izborili za prelaznu vladu i fer izbore".
Na protestu se, prema proceni novinara, okupilo više stotina građana, javila je RTCG. Organizatori su okupljenim građanima ispred Skupštine podelili crvene i zelene kartone, kojima je "izglasano nepoverenje Vladi Crne Gore".
Na kraju protesta, pročitani su i zaključci DF-a, u kojima se navodi da fer izbori nisu mogući bez pada Vlade, da je potvrđena ispravnost politike protesta, jer je DPS kroz rad Radne grupe parlamentarnog dijaloga samo dobio vreme, a kolege iz opozicije pozvali su da napuste Skupštinu i radnu grupu i pridruže se protestima, kako bi doveli do fer izbora.
Protest je zakazan i za danas u 11 sati ispred Skupštine, gde će pristalice DF-a čekati rezultate glasanja o poverenju vladi.