Preventiva

KONDILOMI EPIDEMIJA MODERNOG DOBA: Gde se pojavljuju i kako izgledaju

Foto: Shutterstock
Pred nastankom polnih bradavica nikako ne treba zatvarati oči, jer se poput ostalih polno prenosivih bolesti sve više šire, naročito među mladima

Kondilomi su mi dijagnostikovani pre godinu dana, počinje svoju priču Mina J. (23) iz Beograda.

– Od tada sam preživela pakao. Prvo je bilo nekoliko izraštaja na koži velikih usmina, sluzokoži malih i na ulazu u vaginu. Posle pregleda (bez kolposkopije) ginekolog mi predlaže tretman laserom. Svaki put mi tretman rade u opštoj anesteziji i svaki put problem je još veći. Krvarenje, bol, smrdjiv sekret, infekcija, temperatura... Što je najgore, kondiloma je sve više. Na kraju, posle sedme intervencije, kondilomi mi ispunjavaju unutrašnjost vagine i imam neprestano krvarenje. Počinje i anemija. Dobijam savet da odem kod dr Igora Jeremića i ja mu se obraćam za pomoć. Odmah nakon kolposkopskog pregleda rekao mi je da imam ozbiljnu HPC infekciju koja je zahvatila kompletno genito-analno područje. Kondilomi mi već ispunjavaju vaginu, a imam i promene na grliću. Zaista nikom ne želim da se nađe u toj situaciji! Dr Jeremić je primenio svoju specijalnu tehniku radiotalasnog topljenja kondiloma, koju je lično patentirao, kako mi je objasnio. Ovaj tretman se radi u lokalnoj anesteziji i traje 15 minuta. Nisam imala ni bolove ni krvarenje, a oporavak je bio neuporedivo lakši nego prethodnih sedam puta. Nakon 14 dana dolazim na kontrolu i dr Jeremić konstatuje da nema recidiva. Tada uklanja i promenu na grliću radiotalasnom ekscizijom, a nakon toga dobijam i nalaz kondiloma na grliću materice (CIN I). Posle samo šest nedelja ponovo sam zdrava i srećna žena. Sada već mogu da razmišljam o ljubavi i sigurnom seksu – završava svoju ispovest Mina.

Krenuli smo tragom njene priče i o ispoljavnju, dijagnostici i lečenju kondiloma razgovarali s dr Igorom Jeremićem, specijalistom ginekologije i akušerstva, edukatora radiotalasne hirurgije za Evropu.

Gde se pojavljuju i kako izgledaju

Kodnilomi se mogu javiti kod žena najčešće između 18. i 22. godine, a kod muškaraca između 22. i 26. Izazivač je HPV virus, koji je u direktnoj vezi s karcinomom grlića materice.

– Kako se radi o seksualno prenosivoj bolesti, važno je napomenuti da je dovoljan samo jedan nezaštićen odnos, pa da kroz mikrotraume na sluzokoži malih usmina i vagine, koje nastaju u toku seksualnog odnosa, HPV prodre i nakon perioda inkubacije izazove kondilome vidljive golim okom ili kolposkopski.

Kod žena se prvo pojavljuju na sluzokoži malih usmina i ulazu u vaginu, jer tu prvo nastaju mikropovrede u toku seksualnog odnosa. Obično se tu prvo i dijagnostikuju kao mali perlasti izraštaji kolposkopskim pregledom. Kada poprime jasne forme bradavičastih izraštaja na koži velikih usmina, pubisa, perianalnoj i analnoj regiji, onda govorimo o razvijenoj formi HPV infekcije i tada je obavezno obratiti pažnju na grlić materice – objašnjava dr Jeremić.

Kod muškaraca najčešće se javljaju na prepucijumu (koža koja prekriva glavić penisa), korenu penisa, perianalno (okolino tkivno anusa) i analno, a istih su karakteristika kao kod žena.Kondilomi i rak grlića materice

Izazivač kondiloma HPV virus dovodi se u direktnu vezu s rakom grlića materice, a danas postoji više od 150 tipova.

– Od toga 70 vrsta virusa napada genitalno-analno područje, a veliki broj su uzročnici određenih displastičnih promena na grliću materice, na vulvi i vagini kod žena, a perianalno i analno kod muškaraca. Postoje visokorizični, srednjerizični i niskorizični tipovi humanog papiloma virusa. Kondilome izazivaju niskorizični tipovi (6 i 11) ali kroz svoje desetogodišnje iskustvo u borbi protiv HPV infekcija, zaključio sam da se gotovo u 70 odsto slučajeva radi o mešanoj infekciji, gde uz kondilome postoje i visokorizični i srednjerizični tipovi virusa, koji su u direktnoj vezi s karcinomom grlića materice. Upravo zbog toga ne tako retko prilikom pregleda, prvenstveno kolposkopskom, otkrijem promenu na grliću materice. Kada tu promenu otklonim (radiotalasna loop excizia), često se dobije histopatološki nalaz promene visokog stepena (H-SIL- CIN II-III). Upravo zato je bitno pri dijagnostici kondiloma uraditi kompletan ginekološki pregled, koji podrazumeva kolposkopiju cele genito-analne regije, s posebnim akcentom na grlić materice. Kolposkopija je veoma važna i za otkrivanje premalignih i malignih stanja na vulvi i u vagini. Moj cilj je da u toku kolposkopskog pregleda otkrijem subkliničke i početne forme HPV infekcije, koje su u stvari svojevrsni rezervoari HPV virusa – ističe naš sagovornik.

Načini lečenja

Postoji mnogo pristupa u lečenju kondiloma, koji uključuju eksciziju i vaporizaciju laserom, radiotalasima, tečni azot, podofilin, hirurško isecanje, termokauter imunološku terapiju za tretiranje polnih bradavica...

– Genito-analno područje je osetljivo na svaku forsiranu traumu – tkivo vam vraća onako kako ga tretirate. Preveliko oštećenje okolnog tkiva dovodi do poremećaja lokalnog imuniteta koji je ključ u terapiji kondiloma. Svaka kontrolisana trauma dovodi do brzog zarastanja, bez infekcije, a u slučaju kondiloma bez recidiva, kao i uz fantastičan estetski rezultat bez poremećaja funkcionalnosti te regije. Genito-analna regija kao jako osetljiva zona je preplavljena bakterijskom florom, tako da svaka intervencija, praćena teškom traumom i krvarenjem, dovodi do disbalansa normalne flore, praćene teškom infekcijom i masivnim recidivima kondiloma – objašnjava dr Jeremić.

Radiotalasna tehnika izbor broj 1

– Radiotalasna tehnika pruža sve ono za čim smo tragali u terapiji kondiloma i promenama na grliću materice. Uz tehnike rada koje sam godinama kreirao, smatram da je svaki pacijent sada bezbedan bez obzira na težinu slučaja. Prednosti radiotalasne terapije su:

* izvodi se u lokalnoj anesteziji bez obzira na mesto i rasprostranjenost kondiloma, kao i starost pacijenta
*oštećenje okolnog tkiva je minimalno, a mesta s kojih se uklanjaju, bez opekotina i karbonifikacije
*dobra preglednost i minimalno krvarenje, što omogućava da se promene potpuno uklone
* izuzetno brz oporavak, bez obzira na rasprostranjenost i lokalizaciju, bez ožiljaka, uz normalan seksualni život već posle 4 nedelje
*to je metoda izbora za lečenje kondiloma u trudnoći i za one s perianalnom i analnom lokalizacijom
*stepen recidiva manji od 3 odsto.

Sve navedeno predstavlja dovoljan razlog da se u terapiji polnih bradavica isključivo opredelimo za radiotalasnu tehniku kao metodu izbora.

Kako se prenose?

Kondilomi su seksualno prenosiva bolest – prilikom prvog seksualnog kontaka čak u oko 65 odsto slučajeva. Smatra se da je 70 odsto muškraca nosilac visokorizičnih HPV virusa, ali da zbog otpornosti njihovog organizma ređe dolazi do kliničkog ispoljavanja infekcije.Vreme inkubacije kod žena je od tri nedelje do osam meseci, dok kod muškaraca može trajati i tri godine.

Tekst: Vesna Stanimirović