Život

MEDICINSKI VODIČ OD A DO Š: Veliki kašalj, palpitacije, kurje oko...

Veliki kašalj

Kapljična infekcija koju prouzrokuje gram-negativna bakterija Bordetella pertussis. Bolesnik je zarazan 2-4 nedelje pre ispoljavanja bolesti, a najčešće obolevaju deca do pet godina i bebe. Nakon inkubacije koja traje 7-14 dana, bolest prolazi kroz tri stadijuma: Prvi je kataralni stadijum za koji je karakterističan suv i uporan kašalj koji postaje sve intenzivniji. Drugi je stadijum zacenjivanja kada se javljaju napadi kašlja koji traju 1-2 minuta, praćeni zacenjivanjem i češći su noću. Mogu ga isprovocirati hladan vazduh, hrana i uzbuđenje, na kraju napada moguće je iskašljavanje sluzi, a često usledi i povraćanje. Na kraju dolazi stadijum rekonvalescencije kada se smanjuje učestalost zacenjivanja, nema povraćanja i bolesnik se polako oporavlja.

Palpitacije

Osećaji jakog i ubrzanog lupanja srca. Različiti su uzroci nastanka: oboljenja srca, stres, napetost, anksioznost, vežbanje, osećaj straha, povišena telesna temperatura, pušenje, veća količina kofeina, hipertireoidizam, anemija, nizak nivo kiseonika u krvi, neki lekovi... Doživljaji ove pojave su raznoliki: od osećaja neprijatnosti, do jakog lupanja srca... Iako je uglavnom bezazleno, može biti i znak ozbiljnog oboljenja. Ukoliko postoji bolest srca uz osećaj palpitacija, mogu se javiti i preznojavanje, vrtoglavica, gubitak svesti ili bol u grudima. Ako se palpitacije javljaju kao posledica stresa ili anksioznosti, potrebno je da se bolesnik smiri, pri čemu pomažu vežbe disanja.

Akutni bronhitis

Akutno zapaljenje traheje i glavnih bronhija u plućima. Najčešće se javlja za vreme ili neposredno nakon akutnih virusnih infekcija gornjih disajnih puteva, obično tokom zime. Pacijenti kašlju, zviždi im u grudima, imaju blago povišenu temperaturu. Akutni bronhitis obično prolazi za nekoliko dana, iako bolesnik može da kašlje i duže od tri nedelje. Mogu ga izazvati virusi, isparenje kiselina, prašina, duvanski dim... Virusne infekcije obično prethode sekundarnim bakterijskim infekcijama, a loša ishrana, hladnoća i zamor dovode do pada imuniteta i samo olakšavaju njihov nastanak. Infekcije su česte kod bolesnika sa hroničnim sinuzitisom i kod dece sa uvećanim krajnicima.

Kurje oko (klavus)

Konusno zadebljanje kože, čiji je tvrdi vrh u obliku trna okrenut unutra. Nastaje usled stalnog mehaničkog pritiska na meko tkivo, ispod kojeg se nalazi tvrda podloga. Zahvaćeno područje je jasno ograničeno, ovalnog oblika, a u sredini se nalazi jezgro od tvrdog keratina koje, prilikom pritiska , izaziva bol. Javlja se na mestima ograničenog pritiska, naročito iznad koštanih ispupčenja na stopalima. Preporučuje se nošenje udobne i komotne obuće i primena salicilnih masti.

Padžetova bolest

Karakteriše je prekomerna resorpcija, produkcija i dezorganizacija kosti. Uzrok nije poznat, a češće pogađa muškarce. Prelomi su najčešće prvi znaci bolesti koja zahvata karlicu, kičmu i lobanju. Prate je bolovi i deformacije, sporo napreduje, a snimci pokazuju da kosti imaju “vunast” izgled, uz osteoporozu i frakture na dugim kostima.

Pripremila: Vanja Ostojić