Financial Times

Provera realnosti ili nova recesija?

Foto: AP
Troškovi zaduživanja tržišta u usponu rastu zajedno sa strahom od kreditne krize

Troškovi zaduživanja tržišta u usponu prošle srede su skočili na najviši nivo u poslednjih pet godina, dok investitori upozoravaju da je pred svetom u razvoju jedna iscrpljujuća kreditna kriza.

Slabljenje lokalnih valuta dodatno navodi na prodaju, pa se one zemlje čiji je dug denominovan u dolarima, uključujući Brazil i Južnu Afriku, suočavaju sa znatno višim troškovima kamata.

Usled raširenog pada cena akcija na globalnom nivou, povlačenje investitora iz Azije, Latinske Amerike i sa Bliskog istoka navelo je jednog investitora da ovaj dan nazove „crnom sredom“ za tržišta u usponu.

„Kreditna kriza jeste razlog za brigu“, kaže Frenk Nikolas (Franck Nicolas), koji je na čelu ogranka zaduženog za ulaganja francuske kompanije „Natiksis aset menadžment“ (Natixis Asset Management).

„Potražnja za aktivom tržišta u usponu bila je ogromna širom sveta, što je uvećalo cenu mnogim klasama sredstava. Sad se situacija menja.“

Ovaj pad najviše su osetile zemlje izvoznice sirovina jer je cena nafte opet pala ispod 30 dolara po barelu. Valute kao što su brazilski real i meksički pezos zabeležile su oštar pad, a vrednost ruske rublje pala je za čak 2,9 odsto, na manje od 80 rubalja za jedan dolar, što je istorijski minimum.

Prosečni troškovi zaduživanja vlada, izraženi u dolarima, dostigli su 6,7 odsto, što je porast sa 5,3 odsto prošle godine, prema ponderisanom indeksu finansijske grupacije „Džej-Pi Morgan“, dok je premija za rizik ulaganja u obveznice tržišta u usponu u odnosu na američke državne obveznice prešla nivoe zabeležene tokom nedavnih perioda nestabilnosti, uključujući reakciju na poteze Feda i krizu evrozone.

U nekim zemljama prosečne stope zaduživanja dostigle su dvocifrene vrednosti - u Gani je prinos na obveznicu koja dospeva za otplatu 2026. godine skočio sa 8,41 na 15,10 odsto, čineći refinansiranje duga problematičnim.

Bernd Berg (Bernd Berg), strateški direktor zadužen za tržišta u usponu u banci Sosijete ženeral (Societe General), upotrebio je sintagmu „crna sreda“ kako bi opisao najnoviji rast prinosa i izneo stanovište da je za ovu naglu prodaju kriva sumorna prognoza globalnog rasta Međunarodnog monetarnog fonda.

Prošlog utorka MMF je spustio svoju prognozu globalnog privrednog rasta za 2016. i 2017. godinu, navodeći da su naglo usporavanje rasta kineske trgovine i niske cene sirovina dovele do opšteg usporavanja na tržištima u usponu.

„Tržišta su sada na proveri realnosti“, ukazao je Adam Slejter (Adam Slater) iz „Oksford ikonomiksa“ (Oxford Economics), kompanije koja se bavi analizama u oblasti ekonomije

„Tinjajuća sumnja u to da li će svet biti u stanju da svari rast američkih kamatnih stopa i usporavanje u Kini sad je pretočena u pitanje da li se svet suočava sa još jednom recesijom.“

Labava monetarna politika u SAD doprinela je eksploziji emitovanja obveznica na tržištima u usponu u periodu između 2010. i 2014. godine, a Banka za međunarodna poravnanja (Bank for International Settlements) upozorila je da bi to moglo ugroziti finansijski sistem.

Taj procvat je obuhvatio i korporativne dužnike, koji su u roku od 10 godina više nego učetvorostručili svoj dug, sa četiri biliona (4.000 milijardi) u 2004. na 18 biliona (18.000 milijardi) u 2014.

S rastom američkih kamatnih stopa i gubljenjem vere investitora u kinesku privrednu snagu desio se preokret u tokovima stranog kapitala, što je uvećalo troškove servisiranja duga.

Ove godine indeks valuta tržišta u usponu banke „Džej-Pi Morgan“ pao je za 3,7 odsto, što je navelo neke zemlje da pribegnu blokadama kako bi sprečile dalji pad vrednosti valute.

Prošle nedelje Azerbejdžan je saopštio da planira da uvede porez od 20 odsto na transakcije kojima se gotovina iznosi iz zemlje, dok je guverner centralne banke Meksika nagovestio pribegavanje nekonvencionalnim monetarnim strategijama u cilju stimulisanja privreda u usponu.

Elaine Moore
Roger Blitz