Nakon što njihov tim pobedi, naučno je dokazano da su navijači srećniji, bolje raspoloženi, energičniji i optimističniji.
U takvim okolnostima, kod navijača drastično raste stepen hormona testosterona, što može pozitivno delovati na muško zdravlje. Ovaj hormon upravlja i seksualnom željom, što vodi do boljeg seksa. Ovog tipično muškog hormona u manjoj meri imaju i žene pa utiče i na njihovu želju za seksom.
Gledanje utakmice društveni je događaj. Kada se skupi "ekipa", dobije se osećaj pripadnosti grupi. Ako vaš tim ili sportista pobede, osjećaćete se srećnije i moćnije. Ako izgube, poistovetićete se s njima i utehu ćete pronaći u društvu. Osećaj pripadnosti ima veliki učinak na emocionalno zdravlje.
Psiholog Julijana Holt-Lunštad istakla je da prijatelji i druženja povećavaju otpornost na srčane i bolesti krvnih sudova.
Istraživanja pokazuju da slušanje i gledanje utakmica stimulišu mozak. Pri praćenju sportskih prenosa aktivira se veći deo mozga nego tokom gledanja uobičajnoga televizijskog programa, a pritom se čak poboljšavaju neke mentalne funkcije.