Kako da se ugrejete i ubrzate cirkulaciju

Shutterstock
Čim vas zabole šake i stopala, idite lekaru, jer slab protok krvi može dovesti do komplikacija kao što su visok pritisak, šlog i infarkt, ali i do amputacije

Koliko puta vam se zimi dogodilo da uđete u kuću toliko promrzli da gotovo ne osećate stopala i šake, iako se napolju niste preterano dugo zadržali? Šta god da obučete, bude vam hladno, i treba vam dosta vremena da se ugrejete kada uđete u toplu prostoriju? Šake su vam hladne i leti, a retko se znojite, čak i kod većeg fizičkog napora?

Najverovatnije je reč o lošoj cirkulaciji, koja nastaje onda kada vene i arterije izgube elastičnost, što otežava protok krvi kroz telo. Simptomi loše cirkulacije obuhvataju čitav niz tegoba, od vrtoglavice, utrnulosti, „pečenja“ šaka i stopala, bolova u nogama pri hodanju, umora... Ove simptome nikako ne treba ignorisati jer mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih poremećaja, kao što su visok krvni pritisak, moždani i srčani udar.

Kako objašnjava kardiohirurg prof. dr Miljko Ristić, loša cirkulacija je najčešća kod mladih žena. Njeni uzroci mogu biti i nedostatak fizičke aktivnosti, visok nivo holesterola, ishrana siromašna vlaknima, preterivanje s masnom hranom, pušenje, svakodnevno nerviranje.

– Kod starijih osoba poremećaj cirkulacije povezan je sa arterosklerozom, a nije dokazano da je nasledna. Lošu cirkulaciju u perifernim delovima tela, kao što su stopala i šake, pacijent primeti tako što mu je vrlo hladno na rukama i nogama, a najčešće na listovima. Bol u nogama uglavnom iščezava nakon kraćeg odmora, ali čim se pacijent pokrene, oni se ponovo jave. Zdrav način života koji se bazira na redovnoj ishrani, fizičkoj aktivnosti i eliminaciji stresa, ključan je za poboljšanje cirkulacije u nogama i prevenciju potencijalnih težih bolesti – navodi dr Ristić.

On upozorava na posledice loše cirkulacije u nogama, koje mogu biti katastrofalne:

– Ukoliko se na vreme ne ode lekaru, može doći i do amputacije! Čim osetite glavne simptome, bol i hladnoću, treba da odete lekaru, koji će odrediti adekvatnu terapiju. Najbolja metoda za poboljšanje cirkulacije jeste hod. Bol, nezavisno od toga da li je u natkolenicama, potkolenicama ili stopalima, može da umine posle odmora, ali se ponovo javlja čim počne nova aktivnost. Savetujem pacijentima da i onda kada osećaju bol, budu uporni i da šetaju što više – kaže naš sagovornik.

Pored toga, lekari preporučuju što više voća i povrća, kao i što manje kafe i alkohola, naorčito dok traje zima. Naravno, detaljan zdravstveni pregled je najbolji način da se na vreme dijagnostikuje problem loše cirkulacije.

Tekst Katarina Martić

Shutter 


Saveti plus
Čaša soka od cvekle i vitamin B

Počnite dan vežbanjem. To mogu biti i kratke petnaestominutne vežbe istezanja

Izbegavajte namirnice koje usporavaju cirkulaciju – one koje sadrže mnogo šećera, skroba i masti

Jedite više ribe, svežeg voća i povrća

Čaša soka od cvekle na dan poboljšava cirkulaciju

Pijte puno vode. Detahidracija može usporiti cirkulaciju, jer krv čini gušćom pa teže teče kroz telo

Cirkulaciju podstiču i začini kao što su kurkuma, đumbir, ren, ruzmarin

Ljuta paprika u jelu takođe može stvoriti osećaj toplote u telu, a deluje i kao antikoagulant

Shutterstock 



Vežbe za ubrzavanje krvotoka
JOGA ZAGREVA CELO TELO

Kao jedan od načina za poboljšanje cirkulacije lekari savetuju i bavljenje jogom. – Joga blagotvorno utiče na cirkulaciju tako što smanjuje mišićnu napetost i samim tim stvara uslov da se krvotok ubrza – objašnjava joga instruktorka Katarina Branković.
– Određene asane (položaji) deluju po principu akupresure, tako što se zauzimanjem položaja ostvaruje blag pritisak na određene delove tela, a to dovodi do njihove detoksikacije. Izlazak iz asane i zauzimanje kontrapoložaja povećava priliv nove sveže krvi upravo u te delove tela, što doprinosi njihovom boljem funkcionisanju. Kada je čas dobro osmišljen, postiže se bolja cirkulacija u celom telu, povećavaju vitalnost i budnost.
Postoji veliki broj položaja koji su osmišljeni upravo da bi se pojačala cirkulacija u određenim delovima tela. Tako se zauzimanjem položaja virasana (heroj) krv usmerava prema abdomenu, a položaj adho mukha svanasana (pas koji gleda nadole) usmerava krv u gornje delove tela.