LJIGAVA EMINENCIJA: Džeremi Hejvud vladao iz senke umesto tri premijera

Profimedia
Trenutno glavni sekretar Kamerona na sličnim funkcijama bio i u vladama Blera i Brauna

LONDON - „Majstor zataškavanja“, „ljigava eminencija“ i „gospodar lutaka“ samo su neki od naziva koje britanski mediji koriste za ser Džeremija Hejvuda, čoveka koji je od 1997. u vrhu vlasti, a da za njega većina Britanaca nikad nije ni čula, piše Gardijan.
- Hejvud je uvek u prostoriji s premijerom i on je osoba koja je kraj premijera kada razgovara telefonom - tvrdi jedan od bivših funkcionera.

Poput droge

Kako piše Gardijan, tokom dve suprotstavljene laburističke administracije, turbulentne koalicije konzervativaca i liberalnih demokrata, kao i sadašnje torijevske vlasti, Hejvud je jedinstvena uticajna konstanta u vladi: on je taj koji rešava sve probleme, koordinator, mirotvorac zadužen za krize, čovek koji preuzima sve odgovornosti i sprovodi unutrašnje istrage, on je čuvar svih tajni...
- Džeremi je poput droge. Ljudi se brzo naviknu na njega. Premijeri isprva nisu sigurni šta da rade s njim, a onda kažu: „Hm, on baš dobro radi. To mi treba“ - tvrdi neimenovani bivši šef protokola u Dauning stritu.

Iako najmoćniji čovek Velike Britanije skoro dve decenije, Hejvud je nakratko, od 2003. do 2007, bio van Dauning strita i tada je radio na visokom položaju u investicionoj banci Morgan Stenli, koja se povezuje sa čuvenom, ali i zloglasnom bankarskom dinastijom Rotšild, pa ga i dalje mnogi povezuju s njima. On je toliko dugo u vrhu britanske vlasti da nema velike afere u kojoj nije učestvovao. Međutim, piše Gardijan, samo dve njegove intervencije u medijima su potvrđene - u junu 2013. posetio je Gardijan i upozorio urednike da bi ga saradnja sa Edvardom Snoudenom učinila metom „naših momaka i kineskih agenata u redakciji“, a u septembru 2014. potpisao je saopštenje kraljice Elizabete Druge, kojim je prekršena neutralnost pred referendum o nezavisnosti u Škotskoj. Uglavnom radi pomoću glasina i tajnih ucena.

Nikad u novinama

- Hejvud ima sposobnost da 24 sata dnevno bude u Dauning stritu, a da bude povezan sa svima i radi preko svojih veza - tvrdi jedan od saradnika.

Uprkos tome što je na najvažnijim funkcijama skoro dve decenije, Hejvud nikad nije dao intervju, mrzi kad ga mediji uopšte pominju i trudi se da radi „ispod radara“, ali mu to sve teže uspeva.