BEOGRAD - Najuspešnije poslovne banke u Srbiji nastavile su i tokom 2011. da beleže dobre poslovne rezultate i unapređuju profite u poređenju sa prethodnom godinom.
Prema finansijskim izveštajima koje je objavila Agencija za privredne registre, "Banka Inteza" je zadržala vodeću poziciju na listi najprofitabilnijih banaka sa dobiti od 9,59 milijardi dinara.
Sledi "Rajfajzen banka" koja je u 2011. ostvarila profit od oko 4,94 milijarde dinara.
Kako je ranije saopštila, "Rajfajzen banka" je veoma uspešno poslovala u 2011. godini, ostvarivši poslovne rezultate koji su značajno premašili one iz prethodne godine.
"Značaj ovako dobrih rezultata je utoliko veći, jer su oni ostvareni u poslovnom okruženju koje je tokom čitave godine bilo obeleženo uticajem ekonomske krize", saopšteno je iz te banke.
Na trećem mestu je "Unikredit banka", čiji je neto profit nakon oporezivanja dostigao 4,54 milijarde dinara.
Ta banka saopštila je da je prošle godine ostvarila veoma dobre poslovne i finansijske rezultate, značajno unapredivši konkurentsku poziciju i reputaciju na lokalnom tržištu.
"Banka je u istom periodu, zahvaljujući unapređenju efikasnosti klijentskih procesa i kontroli kreditnog rizika, uspela da uveća neto profit za 29 odsto u odnosu na prethodnu godinu, čime je potvrdila svoju poziciju među najprofitabilnijim poslovnim bankama na tržištu", naveli su iz "Unikredit banke".
Osim "Agrobanke", koja je pod prinudnom upravom, najveći gubitak u bankarskom sektoru Srbije u 2011. zabeležila je "Alfa banka" sa 2,11 milijardi dinara, a među takvim finansijskim institucijama sa najvećim gubitkom su i "OTP banka", "Marfin" i "Vojvođanska banka".
Prema poslednjim podacima Narodne banke Srbije (NBS), od ukupnog broja banaka u Srbiji, 21 se nalazi u vlasništvu stranih lica, dok je 12 u vlasništvu domaćih lica - osam u vlasništvu države kao većinskog ili najvećeg pojedinačnog akcionara i četiri banke u vlasništvu privatnih lica.
Najznačajnije strane banke po učešću u ukupnoj aktivi sektora potiču iz Italije i Austrije sa 22 odsto i 18 odsto ukupnog učešća, respektivno.
Sledi Grčka sa 16 odsto, Francuska sa devet odsto i sve ostale zemlje sa ukupno osam odsto učešća.
Strane banke potiču od bankarskih grupacija iz 11 država.