Zapadni kalifat

ŽELE OBRAČUN SA ZAPADOM: Islamisti se sele iz Sirije u Libiju, gomilaju snage nadomak Evrope

Foto: Reuters
Nekoliko vođa takozvane Islamske države prešlo je iz Iraka i Sirije u Libiju u poslednjih nekoliko meseci, tvrdi jedan od vodećih libijskih obaveštajaca.

U grad Sirt, koji je od prošle godine pod kontrolom džihadista, pristigao i veliki broj stranih boraca, kaže obaveštajac za BBC. Predstavnici 23 zemlje, uključujući SAD i Veliku Britaniju susreli su se u Rimu u utorak kako bi raspravljali o rastućoj pretnji Islamske države u Libiji.

Nesuglasice konkurentskih vlada koje polažu pravo na vlast u Libiji omele su napore u borbi protiv terorista u toj državi, a veruje se kako je Islamska država dobila podršku pobornika nekadašnjeg režima Muamera Gadafija.

“Većina boraca Islamske države u Sirtu su stranci, oko 70 odsto. Uglavnom su to Tunižani, a onda slede Egipćani, Sudanci i nešto Alžiraca. Tome dodajte Iračane i Sirijce. Većina Iračana su bivši vojnici Sadama Huseina”, rekao je za BBC šef obaveštajne službe u gradu Misrati, Ismail Šukri. Misrata se još uvek odupire nasrtajima ID.

Šukri je kazao kako su komandanti Islamske države pronašli utočište u Libiji nakon što su koalicione snage pojačale vazdušne udare na Irak i Siriju.

“Neki članovi ID, posebno oni koji su im jako važni, ovde su pronašli spas. Libija je za njih sigurna luka”, kazao je Šukri.

Foto: YouTube/Printscreen
Džihadisti zavode red u Libiji, Foto: Youtube/Printscreen

Libiju su zbog rastuće prisutnosti Islamske države već prozvali Zapadnim kalifatom. Vlasti u Misrati kazale su kako pripremaju napad na Islamsku državu u Sirtu. U gradu Abugreinu, 120 km južno od Misrate, kažu da ofanziva na Sirt za sada nije na vidiku. Abugrein predstavlja poslednju liniju odbrane iza koje sve puteve kontroliše ID.

Komandant iz Abugreina navodi da nikakva ofanziva bez međunarodne podrške ne dolazi u obzir, odnosno bila bi osuđena na neuspeh jer trenutno imaju upola manje boraca nego što ih ima ID. On smatra da bi im podrška NATO dobro došla, ali navodi da samo vazdušni udari ne bi bili dovoljni za rušenje ID.
“Potrebna nam je logistička pomoć”, zaključuje on.

Zapad još uvek vaga šta učiniti u pogledu Libije. Većina država je računala s formiranjem vlade nacionalnog jedinstva, u koju bi ušli ljudi iz konkurentskih vlada, ali uprkos postignutom sporazumu stvar je ubrzo propala.
Bela kuća je saopštila da američki predsednik Barak Obama nastavlja da prati širenje ID u Libiji i da će preuzeti sve potrebne akcije da se to zaustavi.

“Bude li potrebno da SAD preduzmu jednostranu akciju kako bi se zaštitio američki narod, predsednik neće oklevati”, rekao je potparol Bele kuće Džoš Ernest.

On nije želeo da komentaroše da je Obama doneo bilo kakvu odluku o mogućem slanju kopnenih snaga u Libiju, ali je rekao da je predsednik “dokazao svoju spremnost na odlučnu akciju”, čak i u Libiji.

(Jutarnji/BBC)