Centar za socijalni rad u Kanjiži tvrdi

TAČKA NA AFERU: Ljudi, bolesni dečak nije zapostavljen!

Foto: Shutterstock
Ne postoje elementi da se prorodica liši roditeljskog prava. Majka je učinila sve da mu obezbedi neophodne uslove za razvoj

KANJIŽA - Povodom napisa u pojedinim medijima da je teško bolesnog četvorogodišnjeg dečaka M. K. iz Kanjiže porodica ostavila u Dečjoj bolnici u Novom Sadu i da ga nijednom nisu obišli za 13 meseci, digla se velika bura.

Kurir je već juče objavio tekst u kojem i direktor bolnice, a i nadležni iz Centra za socijalni rad u Kanjiži negiraju te tvrdnje. Međutim, zbog velikog interesovanja javnosti za ovaj slučaj, Timea Kljajić Barat, direktorka kanjiškog centra, koji vodi brigu o porodici čije se dete nalazi na lečenju u novosadskoj bolnici, poslala je dodatno obrazloženje.

Žive od pomoći

- Porodica ima šest članova, među kojima je četvoro maloletne dece. Četvorogodišnji mališan je drugo po rođenju dete majke. Stambeni uslovi su vrlo skromni, ali ispunjavaju potrebe. Imaju kupatilo, kuhinju i četiri sobe. Porodica vodi računa o higijenskim uslovima. Od samog nastanka zdravstvenih problema deteta majka je učinila sve kako bi mu obezbedila uslove neophodne za rast i razvoj u skladu s njegovim zdravstvenim stanjem. Roditelji brinu o svoj deci. Pošto nemaju svojih redovnih primanja, žive od novčane socijalne pomoći, kao korisnici usluga Centra za socijalni rad Kanjiža. Bračni drug majke povremeno obavlja sezonske poslove - ističe Baratova i dodaje:
- Za vreme bolničkog lečenja deteta bolnica je više puta kontaktirala sa Centrom za socijalni rad. Kad je dete pušteno iz bolnice, očuh deteta je iznajmio automobil kako bi s porodicom preuzeo brigu o detetu. Prilikom terenske posete, tokom koje smo pružili podršku porodici, moglo se primetiti da nisu narušeni porodični odnosi i da vlada topla atmosfera unutar porodice.


Međutim, dečak je morao da bude ponovo hospitalizovan i sada je više od tri meseca neprekidno u bolnici.
- U ovom periodu deda i očuh su povremeno posećivali dete. Takođe, redovno su se interesovali o stanju deteta putem telefona, kao što to i osoblje bolnice potvrđuje. Bračni drug majke zove telefonom jer se on služi srpskim jezikom na osnovnom nivou. Informisani su o mogućnosti da jedan od roditelja može da boravi u bolnici pored deteta, ali to pravo nisu koristili zbog potpune jezičke barijere kod majke i zbog najmlađeg deteta, koje je rođeno 2014. godine - kaže direktorka.

Podrška porodici

Centar za socijalni rad je institucija nadležna za zbrinjavanje deteta u slučajevima kada je to opravdano.
- U slučaju navedene porodice ne postoje elementi za lišavanje roditeljskog prava, te nisu ispunjeni zakonski uslovi da dete bude smešteno u hraniteljsku porodicu. Centar će i dalje u okviru svojih nadležnosti biti u kontaktu s drugim institucijama i pružati podršku porodici u vršenju njene osnovne funkcije - brige o deci - naglasila je Baratova.

S. Stojanović