"Srdačno pozdravljamo važne korake koje ste preduzeli kako bi izgradili odnose sa svojim balkanskim susedima", poručio je Bridlav dodajući da NATO u potpunosti poštuje vojnu neutralnost Srbije i raduje se produbljivanju već jakih odnosa, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Kako s enavodi, Diković i Bridlav ocenili su i da je bezbednsna situacija na ovom prostoru stabilna, ali "da postoje određeni izazovi koji mogu da takvo stanje prevedu u neko drugo neželjeno stanje".
Prema rečima načelnika Generalštaba, razgovarano je i o izazovima koje sa sobom nose migracije, a zajednički zaključak je da se samo zajedničkim delovanjem mogu preduprediti svi događaji koji mogu ugroziti bezbednost, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Diković je naveo d aje bilo reči i o saradnji, u kojoj Vojska Srbije, u okviru Programa Partnerstvo za mir sarađuje sa NATO-om i sa svima drugima u cilju stvaranja i podizanja sopstvenih kapaciteta radi odgovora na eventualne krize na bilo kom prostoru.
On je posebno istakao saradnju sa snagama KFOR-a, koje su i na posebnoj vezi generala Bridlava, kao komandanta Savezničkih snaga u Evropi i dodao da je ta saradnja, koju je ocenio kao izvanrednu, rezultirala i relaksacijom vazdušne zone bezbednosti, ističući da je ostao još jedan korak, a to je implementacija te odluke.
"Danas Vojska Srbije, zajedno sa snagama KFOR-a, predstavlja najvažniji faktor stabilnosti na ovom prostoru i mi činimo sve da tako ostane u budućem vremenu uz pomoć i saradnju naših partnera", ocenio je Diković. General Bridlav je istakao da od kada se Srbija priključila Programu Partnerstvo za mir i Evroatlanskom savetu 2006. godine, NATO i Srbija su postepeno, ali konstantno, gradili saradnju i dijalog, kako na političkom, tako i na vojnom planu.
"Obuka i vežbe sa NATO-om i sa saveznicima pojedinačno doprineli su da pripadnici Vojske Srbije budu sposobni da efikasno i sigurno rade sa nama u misijama UN i EU u kojima su angažovani", naglasio je Bridlav.
On je posebno istakao saradnju sa Centrom za atomsko-biološko-hemijske odbrane Vojske Srbije, koji je dobio status partnerskog centra za obrazovanje i obuku 2013. godine, čime je otvorio svoje aktivnosti i za ostale saveznike i partnere.
"Tokom protekle godine NATO i Srbija su se saglasili da prodube saradnju potpisivanjem Individualnog akcionog plana partnerstva, koji je pružio novu priliku za jačanje našeg dijaloga, međusobnog razumevanja i saradnje", ocenio je Bridlav dodajući da ta saradnja koristi i NATO-u i Srbiji.
Na sastanku sa državnim sekretarom Zoranom Đorđevićem istaknut je doprinos Srbije unapređenju regionalne saradnje, kao i da naša država predstavlja regionalnog lidera po učešću u multinacionalnim operacijama Ujedinjenih nacija, čime daje pun doprinos unapređenju svetskog mira i bezbednosti, navodi se u saopštenju. "
Vojna saradnja, kroz dostupne mehanizme Programa Partnerstvo za mir, predstavlja optimalan okvir za izgradnju sposobnosti naših oružanih snaga u skladu sa najvišim vojnim standardima, istakao je Đorđević.
Na sastanku sa Đorđevićem naglašena je podrška unapređenju saradnje Ministarstva odbrane i Vojske Srbije sa NATO na političkom nivou, a posebno za organizaciju i realizaciju vežbi, a konstatovano da je u prethodnom periodu uspostavljena sadržajna i kompleksna vojna saradnja dve strane, koja je trenutno na najvišem nivou od početka našeg učešća u navedenom Programu.
Posebno je istaknuta veoma dobra saradnja koju na terenu ostvaruju pripadnici Vojske Srbije i KFOR-a. "Prisustvo snaga KFOR na teritoriji naše južne pokrajine je od ključnog značaja za zaštitu nealbanskog stanovništva, kao i našeg nacionalnog, kulturno-istorijskog i verskog nasleđa", dodao je Đorđević.
Tokom posete Srbiji Bridlav je prethodno u Beogradu razgovarao i sa premijerom Aleksandrom Vučićem.