OVA PLANINA RAZDVAJA 2 SVETA: Na jednoj strani luduju uz vino, na drugoj vlada pakao
Hermon razdvaja Izrael i Siriju. Kada je sunčan dan, s vrha žičare popularnog ski centra može se videti Damask i njegovo potpuno razoreno predgrađe Daraja gde se vode žestoke bitke pune četiri godine.
Prestonica Sirije je samo 40 kilometara udaljena od Golanske visoravni, ali u ovom trenutku nemaju dodirnih tačaka. I dok je Sirijcima glavni zadatak da prežive i prehrane se, njihovim susedima u Izraelu glavna je briga kako da nabave kremu za sunčanje kako ne bi izgoreli na jakom suncu.
Inače, Golansku visoravan je Izrael okupirao posle šestodnevnog rata 1967. godine nakon što su sirijske snage bombardovale izraelske gradove s druge strane. Nekada je to bila ratna zona, a danas je to turistički raj.
Ipak, kao i sve ostalo na Bliskom istoku, i ovo skijalište se bitno razlikuje od evropskih i američkih. Zbog komplikovanog geografskog položaja i granice s Libanom i Sirijom, Izraelci su na planini nakrcali vojnike i vojne baze. Čak i na skijalištu postoje znakovi koji upozoravaju skijaše da ne idu van označenih staza kako slučajno ne bi zalutali u minsko područje.
Pokraj žičara i ski liftova vojnici nadgledaju šta s događa na drugoj strani.
"Ako neki Sirijac poželi da dođe ovamo, bolje mu je da je dobar skijaš", šali se Nabir Abu Saleh, čovek koji patrolira skijalištem.
"Šta ako poželi da dođe leti? Onda mora da bude prvak u motokrosu", odgovara.
S druge strane, izraelska vojska se ne plaši izbeglica. Kažu da ih je više strah zalutalih granata.
"Već smo nekoliko puta morali da evakuišemo skijalište. Dobro smo organizovani", rekao je direktor skijališta Liron Mils.
"Iskreno, nemamo osećaj da je rat blizu nas. Tu je sve zaštićeno. Mnogo je vojske i policije i svi sjajno sarađujemo", rekao je Mils koji je nekad radio kao skijaški instruktor izraelske vojske.
Inače, Izrael je mnogo poznatiji po letnjem turizmu, a ovaj skijaški centar je jedini u zemlji tako da ne čudi da je vrlo popularan. Sadrži 14 skijaških staza i dnevno tamo skija i do 8.000 ljudi.
"Ovo je kao da sam otišao na odmor u inostranstvo", rekao je 28-godišnji Itaj koji je na Hermon stigao iz tri sata udaljenog Tel Aviva.
(Jutarnji)