Džihadisti usred BiH

ISLAMISTA IZ GORNJE MAOČE: Želim sve muslimane u jednoj državi i poštujem samo šerijat

Foto: Ap 30 Maj 2015
Predstavnik sela Gornja Maoča Edis Bosnić otvoreno podržava ideju Islamske države i tvrdi da stanovnici ovog bosanskog sela ne priznaju njene zakone, već samo šerijatske.

Gornja Maoča, malo selo u brdima na severoistoku Bosne i Hercegovine. Na pašnjaku u zimskom brdovitom krajoliku pasu ovce. I stanovnici žele baš jednu ovcu - kao platu za intervju s nemačkom javnom televizijom ARD.

Snage sigurnosti BiH pretpostavljaju da se u tom selu regrutuju teroristi. Odavde su mnogi otišli u džihad.
Predstavnik nekih 200 stanovnika sela je Edis Bosnić. Ovaj 35-godišnjak se pokazuje miroljubivim, ali je u isto vreme fasciniran idejom Islamske države o utemeljenju svetskog kalifata: "Je li to naša želja? Naravno", kaže on.

"Naravno da želimo da svi muslimani žive u jednoj državi, u kojoj više ne bi imali problema. U kojoj svi muslimani poseduju jedne te iste pasoše. Gde piše da verujem u Alaha. I u našeg proroka Muhameda."
Bosnić nosi dugu bradu i tradicionalnu muslimansku kapu na glavi. Na Tviteru prati radikalne selefije, recimo Abu Muthanna koji regrutuje borce za IS, ali i Frontu Al-Nusra čiji se pripadnici bore u Siriji.

U selu se povremeno vijore IS-ove zastave. Policija je ovde više puta obavila raciju. Jedan stanovnik sela je pre četiri godine izvršio napad na američku ambasadu u Sarajevu. Usledila su hapšenja. I Bosnić je kraće vreme bio u zatvoru. Gornja Maoča je paralelno društvo.

"Mi ne priznajemo zakone, ne poštujemo ih", kaže Bosnić. "U srcu pogotovo." "Zašto?" "Zato jer nije bilo pravedno staviti nas u zatvor."

Iz Bosne i Hercegovine je do sada u rat u Siriji i Irak otišlo oko 200 osoba. I iz Gornje Maoče. Tragovi iz ovog brdskog sela vode i do selefijske scene u Beču, recimo do radikalnog propovednika Ebua Tejme, protiv kojeg se u Gracu vodi sudski postupak. Mijo Krešić, zamenik ministra sigurnosti BiH, priznaje: "Očigledno nekim stvarima nismo poklonili dovoljnu pažnju. Jer u međuvremenu se multiplicirao broj onih koji su protivnici Ustava. Koji umesto demokratije žele život isključivo u skladu sa šerijatskim pravom."

Selefije iz Nemačke hvale pobožnost stanovnika Gornje Maoče i pozivaju na prikupljanje dobrovoljnih priloga za to selo. Edis Bosnić je oduševljen time što BiH želi da podnese zahtev za članstvo u Evropskoj uniji. On već sanja o islamskoj misiji bez granica: "Ako BiH jednoga dana uđe u EU, to će nam otvoriti mnoga vrata. Tada možemo biti aktivni i na drugim mestima. To bi bilo puno lakše sa otvorenim granicama. Tada bismo naš prekrasni islam mogli dati i Nemcima."

I u drugim delovima BiH je vidljiva polagana islamizacija, pa i u Sarajevu. To omogućuju dolari Saudijske Arabije. Novcem iz te države nije sagrađena samo najveća džamija, nego i dva ogromna trgovačka centra. U njima postoji i prostor za molitvu - što nije uobičajno za Bosnu i Hercegovinu. A u supermarketima u tim centrima zabranjena je prodaja alkohola.

(Dojče Vele)