Stefanović je kazao da će Hag zahtevima za izručenje Šešelja i troje radikala koje Međunarodni sud za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije tereti za nepoštovanje tog suda i podmićivanje svedoka, dovesti u nezgodnu poziciju predsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića.
"Oni pokušavaju ili da nateraju Vučića da se samo bavi time i ne razmišlja ni o čemu drugome u zemlji, da ne može da se bavi kampanjom. Postavljate ga u poziciju da ga jedni napadaju jer izručuje nekoga, a drugi jer ne ispunjava svoje obaveze prema Hagu", kazao je Stefanović.
Kako je ministar ocenio, neki krugovi u regionu i na međunarodnom polju ne mogu da "oproste Srbiji što nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji". "Ovde nije reč o Šešelju. Nije reč ni o jednom pojedincu, već o destabilizaciji vlade. Oni pokušavaju da imaju Srbiju koja je slabija, koja neće imati dobru pregovaračku poziciju u razgovorima sa Prištinom, koja neće moći da vodi samostalnu politiku, da napravimo slabiju vladu. Mislim da je to suština onoga što se sada dešava u Hagu", kazao je Stefanović.
Haški tribunal izreći će 31. marta presudu lideru Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju, a u odluci Tribunala se vlastima Srbije nalaže da "preduzmu sve neophodne mere da obezbede prisustvo optuženog izricanju presude".
Zvaničnom Beogradu, veće je ostavilo rok do 15. marta da izvesti Tribunal o svim teškoćama koje bi mogao imati u sprovodjenju tog naloga. Šešelj je optužen je za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i Bosni i Hercegovini od 1991 do 1993. godine.
U pritvoru Tribunala bio je od 24. marta 2003. kada se dobrovoljno predao, a u novembru 2014. je privremeno oslobodjen do izricanja presude. Posle jednog neuspešnog pokušaja i štrajka gladju optuženog, sudjenje Šešelju počelo je u novembru 2007. godine.
U završnoj reči, marta 2013. godine, tužioci su zatražili da Šešelj bude osudjen na 28 godina zatvora, a optuženi, koji se branio sam, da bude oslobodjen. Šešelj je optužen za ; progon nesrba na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi, deportaciju i nehumana dela (prisilno premeštanje) kao zločin protiv čovečnosti. Optužnica ga tereti i za kršenje zakona i običaja ratovanja - ubistva, mučenje, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje sela ili pustošenje koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje verskih objekata i pljačkanje javne ili privatne imovine
(Beta/Pink)