Ginekološko zdravlje obaveza svake žene

Shutterstock
Sve više mladih žena oboleva od raka grlića materice, mada se svaka promena može lako uočiti i otkloniti već prilikom prvog pregleda

Zoranino iskustvo

Imam 28. godina, zdrava sam i majka šestomesečne devojčice, a sve to zahvaljujući lekaru koji mi je spasao život – počinje svoju priču Zorana iz Beograda.

– Moja agonija je počela pre četiri godine, kada mi je prvi put na ginekološkom pregledu urađen Papa-test i rezultat je bio treća grupa. Lekar me nije pregledao kolposkopski već mi je rekao da dođem na kontrolu za šest meseci. Novi test ponovo je pokazao treću grupu. Ovog puta je obavljen kolposkopski pregled i urađena biopsija. Nalaz je bio: CIN I. Lekar mi je objasnio da to nije ništa strašno i da će se samo povući, a ja dođem za šest meseci. Sledeći Papa-test bio je opet treća grupa i opet savet da dođem na kontrolu za šest meseci. Ja sam tada već bila uplašena i drugarica me je posavetovala da odem kod dr Igora Jeremića jer je čula za njegovu radio-talasnu metodu kojom uklanja promene na grliću materice. Otišla sam na pregled i doktor je nakon kolposkopije konstatovao da na grliću imam ozbiljne promene koje treba odmah ukloniti. Ta intervencija je trajala samo pet minuta u lokalnoj anesteziji. Nakon dva dana doktor me je pozvao i saopštio histopatološku dijagnozu. Rezultat je bio CIN III, teška prekanceroza, gotovo početni karcinom. Bila sam u šoku. Međutim, dr Jeremić me je umirio i rekao da je sada sve u redu. I zaista je bilo. Nekoliko meseci posle intervencije ostala sam u drugom stanju i sada sam zdrava i srećna mama – zavšava svoju priču Zorana.

Podatak da broj obolelih od raka grlića materice raste i da pritom pogađa sve mlađe žene, svojevrstan je alarm i za lekare i za pacijente. O značaju ranog otkrivanja promena na grliću materice i terapijskom pristupu razgovarali smo sa dr Igorem Jeremićem.

Mlađe žene – veći rizik

– Promene na grliću povezane sa HPV infekcijom sve više pogađaju devojke, pa se može slobodo reći da je prosečno životno doba obolelih između 17 i 25 godina. Podatak da se radi o veoma mladim ženama koje u 85 odsto slučajeva još nisu rađale, nameće nam dodatnu odgovornost u pogledu brze i tačne dijagnostike, a potom i pravog izbora terapije. Neznanje i neobaveštenost nikako ne smeju biti opravdanje za pogrešan pristup tako ozbiljnom problemu kao što su promene na grliću materice. Takođe, lekari se nikako ne smeju osloniti samo na Papa- nalaz. On nam daje sigurnost od 55 do 60 odsto, što stvara prostor od oko 40 odsto za moguću dijagnostičku grešku. Ukoliko pacijentkinja prođe dijagnostiku HPV infekcije na grliću bez kolposkopskog pregleda, to je apsolutni dijagnostički propust. Naime, bez kolposkopije nema ni tačne dijagnoze. Iz svog dugogodišnjeg iskustva mogu slobodno reći da iskusan lekar mnogo toga može saznati iz kolposkopskog pregleda – ističe naš sagovornik.

Kolposkopski pregled

– Posle premazivanja grlića određenim rastvorom, on se gleda pod uvećanjem kolposkopa. Apsolutno je netačno kada vam neko kaže da ima ranicu na grliću materice. To je nepoznat pojam u kolposkopiji i ne prikazuje niti jednu kolposkopsku sliku. Ono što ukazuje na loš nalaz jesu kolposkopske slike tipa mozaika, punktacija, AW epitela ili leukoplakija. Ove slike su obično pokazatelji nekog patološkog procesa na grliću, koji nedvosmisleno ukazuje na HPV (humani papiloma virus) infekciju. Još gore je ako imamo kombinaciju nekih od navedenih kolposkopskih slika, što je definitivno loš i rizičan kolposkopski nalaz iza kojeg se obično krije (CIN I, II, III) pa i sam karcinom. Kada se zapaze pomenute promene, grlić se premazuje Lugolovim rastvorom odnosno oboji. Delovi koji ne primaju boju patološki su izmenjeni. Tačnije, što promena manje prima boju, to je težeg stepena. Cilj kolposkopskog pregleda je što tačnija dijagnoza (80 odsto). Tada definitivno možemo preduzeti prave korake na osnovu znanja o patologiji grlića materice. Naravno, uz dijagnostičke pokazatelje važno je i iskustvo lekara, tako da u svakom trenutku može da pronađe pravi put u daljoj dijagnostici i konačnom terapijskom pristupu. Jer, ponekad se iza normalnog Papa-testa (II grupa) može kriti pretkanceroza – objašnjava dr Jeremić.

Terapija izbora

– Intervencijom koju izvodim (radio-talasna loop ekscizija) izbegavam nepotrebnu duplu traumu kod pacijentkinje. Biopsija je isključivo dijagnostička metoda. Međutim, mi želimo terapijsko rešenje, a to je jedino moguće potpunim uklanjanjem promene. Biopsijom se uklanjaju promene veličine nekoliko milimetara, što često i ne pokazuje konačnu dijagnozu. Ponekad su promene dublje prema cervikalnom kanalu tako da biopsijom često promašimo deo koji ukazuje na ozbiljniju promenu (na pimer, nalaz biopsije CIN I), a nakon postupka radio-talasne loop ekscizije, kada se ukloni više od jednog centimetra i u dubinu i u širinu cervikalnog tkiva, dobijamo histopatološku analizu CIN III – navodi naš sagovornik.

Dijagnostičke i terapijske prednosti

– Radio-talasna loop ekscizija uklanja promene na grliću materice u potpunosti. Intervenciju izvodim isključivo u lokalnoj anesteziji, specijalnom tehnikom koja ne traje duže od tri minuta. Pri tome pacijentkinja ništa ne oseća i nema krvarenja. Specijalnom kombinacijom ove procedure i naknadnom dubokom radio-talasnom vaporizacijom, uklanja se svaka promena, bez nepotrebnog prekomernog oštećenja cervikalnog kanala.Duboku vaporizaciju obično nadovezujem na radio-talasnu loop eksciziju u slučaju težih promena CIN II i III, jer time omogućavam uništavanje izmenjenih ćelija u dubini cervikalnog kanala. Na taj način i teška promena može da bude potpuno uklonjena. Kod mladih žena koje nisu rađale neće biti kasnijih problema i deformacije cervikalnog kanala koje mogu dovesti do suženja, kao što je to slučaj s drugim metodama (klasična konizacija, laser, termokauter), a naravno ne dolazi ni do skraćenja grlića kao kod drugih oblika loop ekscizije i klasične konizacije. To su dve ključne prednosti za normalnu trudnoću i bezbolne menstruacije, jer cervikalni kanal nije sužen i krv pri menstruaciji normalno otiče bez zastoja, koji bi izazvali bolove (dismenoreične tegobe). Metoda je apsolutno bezbedna i nakon intervencije žena odmah nastavlja s normalnim životom. Grlić u potpunosti zaraste za pet nedelja, tako da se i ne primećuje da je bilo šta rađeno, a promena je potpuno uklonjena. Već nakon šest nedelja pacijentkinja može da ostane u drugom stanju. Perioda oporavka gotovo da nema jer ne postoje otežavajući simptomi. Za uspešnu radio-talasnu loop eksciziju potrebno je veliko iskustvo u radu, jer jedino kada je pravilno primenjena, ona je garancija dobrih rezultata – završava dr Igor Jeremić.

Pripremila: Vesna Stanimirović