U dosadašnji spisak su dodati Alžir, Gruzija, Gana, Maroko, Mongolija i Tunis. Te zemlje se "pridružuju", na listi bezbednih država porekla, Austrijaliji, Islandu, Kanadi, Lihtenštajnu, Novom Zelandu, Norveškoj, Švajcarskoj, Bosni I Hercegovini, Kosovu, Makedoniji, Srbiji, Albaniji i Crnoj Gori.
Ministarstvo unutrašnjih poslova od proširenja liste bezbednih zemalja porekla očekuje povećanje efikasnosti procedure dodele azila.
"Nakon detaljne provere situacije na spisak se dodaje novih šest zemalja", saopštila je ministarka unutrašnjih poslova Johana Mikl-Lajtner uoči usvajanja odluke na vladi.
Ona je istakla da će i dalje svaki zahtev, i lica poreklom iz zemalja sa ove liste, biti individualno analiziran, ali po ubrzanoj proceduri od 10 dana i bez odlaganje sprovođenja odluke.
"Posebno u vezi ekonomskih emigranata potrebni su jasni signali da u Austriji ne mogu naći utočište", poručila je Mikl-Lajtner.
Austrijska vlada planira da do 2019.sprovede oko 50.000 proterivanja ekonomskih migranata iz bezbednih zemalja porekla. Zbog toga proverava se trenutno da li postoji mogućnost korišćenja vojnih transportnih letelica. Za iznajmljivanje civilnih aviona, kako tvrdi bečki dnevnik "Standard", država za proterivanje 150 lica mora platiti oko 30.000 evra, a sat leta sa vojnim transportnim avionom, istog kapaciteta, tipa "Herkules" država plaća 11.800 evra.
Prošle godine je 90 odsto proterivanja, od ukupno 8.365 lica, usledilo avionom, a od toga 40 prisilno.