S dolaskom lepih dana stigli i krpelji

Budite oprezni

Od 25 do 40 odsto krpelja zaraženo je bakterijom koja izaziva lajmsku bolest

Jedva smo dočekali Sunce! I toplinu. Boje. Ptice... Provodimo sate u travi. I ne razmišljamo da se tamo kriju krpelji.
Oni su i u krošnjama drveća, u parkovima i šumama. Aktivni su od ranog proleća do kasne jeseni. Smatra se da ih je od 25 do 40 odsto zaraženo bakterijom koja izaziva lajmsku bolest. Njihov ujed ne boli, ali može da bude opasan.

Bolest koju izazivaju nije teška i prolazi bez posledica ukoliko se uoči na vreme i započne lečenje.

Sa druge strane, može da bude loše. Početni znak lajmske bolesti je crveni osip oko ujedenog mesta, koji ne izaziva svrab ni bol. Posle 10 dana od pojave crvenila počinju simptomi nalik gripu: glavobolja, malaksalost, bol u zglobovima i mišićima, groznica...

Ako se ni tada ne započne lečenje, mogu da se jave artritis ili upala zglobova, oštećenje perifernih nerava, poremećaj rada srca, meningitis ili upala moždanih ovojnica i upala mozga ili encefalitis.

Zato, pamet u glavu! Najbolji lek je preventiva. Slobodno idite u prirodu, ali budite obazrivi. Nosite duge rukave i nogavice i detaljno se pregledajte kad dođete kući. Ako na koži uočite krpelja, bez obzira na to što postoje razni saveti kako sami da ga uklonite, idite kod lekara. On će to učiniti najbolje i najbezbolnije.