SUĐENJE MIŠKOVIĆU: Nastavljene završne reči, sud ne čeka na njegov oporavak

Fonet Nenad Orčević
BEOGRAD - U Specijalnom sudu u Beogradu danas je nastavljeno izlaganje završnih reči odbrane optuženih za zloupotrebe sa putarskim preduzećima i kruševačkom fabrikom maziva.

U ovom postupku do nedavno je na optuženičkoj klupi bio vlasnik "Delta holdinga" Miroslav Mišković, ali se završnica vodi bez njega jer je sud odlučio da se ne čeka njegov oporavak zbog problema sa zdravljem.

Postupak protiv Miroslava Miškovića je razvojen krajem 2015. godine, a nastavak suđenja će mu biti naknadno zakazan, a takođe i izrečena presuda nezavisno od ostalih optuženih.

Današnje ročište nastavljeno je iznošenjem završnih reči advokata optuženih koji su tražili oslobađajuću presudu.

Branioci optuženog Mila Đuraškovića, vlasnika “Nibens grupe” i sedam njegovih saradnika, odbacili su navode Tužilaštva za organizovani kriminal da su oštetili FAM za 3,3 milijarde dinara i sebi pribavili korist od 1,7 milijarde dinara.

Marina Lopčić 
Foto: Marina Lopičić

Ostalo je da advokati trojice optuženih za putarska preduzeća iznesu završene reči 23. februara a nakon toga će završne reči izneti optuženi. Dodatne datume za iznošenje završnih reči optuženih zakazala je predsedavajuća tročklanog veća Specijalnog suda sudija Maja Ilić, za 3. i 4. mart.

Kolike kazne i za koga traži Tužilaštvo

Krajem januara Tužilaštvo za organziovani kriminal je u svojoj završnoj reči predložilo visoke zatvorske i novčane kazne za sve okrivljene u ovom procesu, a pošto svi branioci i optuženi izlože svoju završnu reč sud će zakazati presudu.

Među optuženima je sin vlasnika Detla holdinga Marko Mišković za koga je tužilac tražio kaznu od 10 godina zatvora i novčanu kaznu od milion dinara, zbog učešća u poslovima kojima su oštećena putarska preduzeća u Srbiji, kao i za utaju poreza.

Za vlasnika Nibens korporacije Mila Đuraškovća tužilaštvo je predložilo kaznu od 15 godina zatvora zbog oštećenja putarskih preduzeća, ali i kruševačke fabrike maziva, čiji je vlasnik bila pomenuta korporacija, kao i novčanu kaznu od milion dinara.

Za ostale optužene, njih ukupno 13, tužilaštvo je predložilo kazne od sedam do 12 godina zatvora, kao i za dvoje optuženih novčanu kaznu od milion dinara. Tužilac je u završnoj reči pored ostalog naveo da smatra da je tokom suđenja izvedeno dovoljno dokaza iz kojih je nesumnjivo uvrđeno da su optuženi izvršili krivična dela i da sud može da ih proglasi krivim i osudi.

Na optuženičkoj klupi u ovom postupku sada su Milo Đurašković, Dejan Jeftić, Risto Ristić, Bora Jelić, Branislav Jovasović, Ljiljana Kostić, Srđan Filipović, Miroslav Mišković, Marko Mišković, Milutin Gašević, Zoran Mihailović, Zdravko Rašo, Predrag Filipović, Zzivojin Petrović i Jadranka Badrić. Protiv Miškovića i Đuraškovića, kao i još osam optuženih, pokrenut je 2012. krivični postupak zbog optužbi da su oštetili putarska preduzeća za više miliona evra.

Slučaj FAM pokrenut je pre postupka protiv Miškovića. Mišković, njegov sin Marko i Djurašković bili su uhapšeni u decembru 2012. godine. Pušteni su da se brane sa slobode, uz jemstva od više miliona evra, a paoši su im i dalje u sudskom depozitu i ne mogu da napuste boravište bez odobrenja suda.