INTERVJU Profesor dr Vladimir Jorga specijalista higijene i medicinske ekologije, specijalista medic

Voće acai - Hrana budućnosti

Acai je napravio pravu revoluciju u naučnim krugovima širom sveta i zasluženo poneo epitet hrane budućnosti, a stručnjaci ga preporučuju kao odličnu preventivu i nezaobilazni suplement

Već petnaest godina priča se o palmama iz prašuma Amazona čiji plodovi imaju ogroman uticaj na zdravlje, prevenciju određenih bolesti, isceljivanje patofizioloških stanja i održanje psihofizičkog zdravlja. Prema rečima profesora dr Vladimira Jorge, specijaliste higijene i medicinske ekologije, bobice acai mogu da zadovolje sve energetske, nutritivne, imunogene, gradivne i specifične potrebe zdravog čoveka.

Zbog čega acai nazivaju hranom budućnosti?- Acai je jedna od retkih biljaka koja po svom sastavu ima neverovatnu nutritivnu i gradivnu moć, a zbog prerade lišća i drveta, i ekonomski značaj. Pored proteina, vitamina, minerala i specifičnih supstanci kojima obiluje, acai je izuzetno bogat antocijaninima i proantocijanidinima. To je grupa polifenolnih jedinjenja, kolektivno poznatih kao flavonoidi, koja ima izvanredna složena dejstva na imunitet. U celini, po svom sastavu acai može da zadovolji značajan deo energetskih, nutritivnih, imunogenih i specifičnih potreba zdravog organizma.

Po čemu je acai još specifičan?
- To je jedna od retkih biljaka koja pored svog fitohemijskog sastava sadrži polinezasićene, mononezasićene i zasićene masne kiseline, kao i devetnaest aminokiselina, koje čine 7,9 procenata ukupne težine ploda. Sve esencijalne aminokiseline koje hranom moramo da unesemo se nalaze u bobicama acai. Takođe su prisutni steroli, betasitsterol, kampesterol i sigmasterol. Upravo takav sastav čini acai jedinstvenom hranom i suplementom. Prema svom aminokiselinskom sastavu, bobica acai je vrlo slična jajetu, i takođe sadrži račvaste aminokiseline, koje su neophodne u energetskom metabolizmu. Prema svom lipidnom profilu, acai je sličan maslinama. Zadovoljava potrebe organizma za mononezasićenim i polinezasićenim masnim kiselinama.

Kako bobice acai deluju na organizam?
- Osnovna i najpoznatija karakteristika acaija je njegova antioksidativna sposobnost. Antioksidantni kapacitet acaija predstavlja sumu lipofilne i hidrofilne apsorpcije slobodnih radikala i do danas to je najveća zabeležena apsorptivna vrednost. Upravo to svojstvo izdvaja acai kao najefikasnije sredstvo u borbi protiv slobodnih radikala prisutnih u našem okruženju, hrani i vodi i oslobođenih fizičkom aktivnošću i samim procesom metabolizma i starenja. Najnovija istraživanja u oblasti imunologije pokazala su veliki uticaj asaja na limfocitnu proliferaciju kao parametar imune aktivacije. Redovan unos plodova reguliše naše imunogene reakcije, u smislu zaštite od infekcija. Bobice acaija utiču na proliferaciju limfocita, te tako i na stepen sposobnosti fagocitoze neutrofila. S aspekta imuniteta, ove bobice doprinose da se vi dobro i zdravo osećate i da ste dugoročno zaštićeni.

Da li to znači da acai usporava proces starenja?
- Ako proces starenja posmatramo kao posledicu smanjenja sposobnosti organizma da se zaštiti od slobodnih radikala (Denham Harman 1953), onda svakako možemo reći da acai snažno usporava proces starenja. Procena stručnjaka je da se u organizmu, pri prosečnim mentalnim i fizičkim aktivnostima, svakodnevno proizvede toliko slobodnih radikala da je za njihovo neutralizovanje potrebno uneti u organizam antioksidante čiji kapacitet iznosi oko 3.000-3.500 jedinica ORAC. ORAC je metoda kojom se meri sposobnost neke supstance da neutrališe ili apsorbuje slobodne radikale koji su prirodna posledica procesa koji se odvijaju u telu, kao i produkt našeg okruženja. Acai se nalazi na prvom mestu liste ORAC kao izuzetno snažan prirodni antioksidant, jer mere 10.000 do 12.000 jedinica ORAC. Na taj način, boreći se protiv slobodnih radikala, acai usporava i proces starenja.

Za sve dodatne informacije pozovite ACAI CENTAR SRBIJA tel: 011/ 3214-994, 3214-995, 063/ 333-237; www.ultimalife.rs

Prof. dr Vladimir Jorga

ORAC

Procena stručnjaka je da se u organizmu, pri prosečnim mentalnim i fizičkim aktivnostima, svakodnevno proizvede toliko slobodnih radikala da je za njihovo neutralizovanje potrebno uneti u organizam antioksidante čiji kapacitet iznosi oko 3000-3500 ORAC jedinica. ORAC je metoda kojom se meri sposobnost neke supstance da neutrališe ili apsorbuje slobodne radikale koji su prirodna posledica procesa koji se odvijaju u telu, kao i produkt našeg okruženja.

Blagotvorna svojstva

> jača imunitet
> štiti od slobodnih radikala
> usporava starenje
> prevenira kardiovaskularna oboljenja
> poboljšava metabolizam
> reguliše loš holesterol i masti u krvi
> štiti od upalnih procesa i infekcija
> povećava energiju
> poboljšava koncentraciju
> jača libido