Šef diplomatije negira odgovornost za smrt srpskih državljana u Libiji

DAČIĆ: Tadićev zahtev za mojom ostavkom je najniži ljudski čin

Foto: Dragana Udovičić
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ocenio je današnji zahtev Socijaldemokratske stranke (SDS) za njegovom ostavkom, kao "najniži ljudski čin predstavljen kao politički stav".

"U danu kada u Srbiji nema čoveka koji ne žali za dvoje nedužno stradalih srpskih diplomata i ne saoseća sa njihovim porodicama, zahtev stranke bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića da podnesem ostavku najniži je ljudski čin predstavljen kao politički stav", izjavio je Dačić.

On je optužio Tadića da bi "trebalo da ima bar zrno osećaja za državu, njene službenike i teškoće sa kojima se oni suočavaju, jer bio je punih osam godina šef te iste države" i da je lider SDS "pokazao danas da za tih osam godina ništa nije naučio, a svima u Srbiji da su na mestu predsednika suviše dugo imali politikanta i šarlatana".

"Da li je moja ostavka jedino što je Tadić uspeo da smisli na vest o tragičnoj sudbini srpskih diplomata? Da li je ikada, za osam godina predsedničkog mandata, zadužen Ustavom da se bavi spoljnom politikom zemlje ikada i pomislio na profesionalce koji tu politiku sprovode, a među kojima su bili i Slađana i Jovica? Danas je jasno da nije", izjavio je Dačić.

Prema rečima Dačića, jasno je da "ovom gubitniku", kako je nazvao Tadića, "čak i pogibija državnih službenika na dužnosti služi samo kao povod za predizbornu kampanju i prilika da sa dna političke Srbije ponovo iskaže svoje neugasle ambicije".

Povodom stava SDS da je trebalo povući diplomate Srbije iz Libije zbog bezbednosnih rizika, Dačić je upitao zašto Tadić nije zatvorio ambasadu Srbije u Libiji, jer je rat u toj zemlji počeo 2011. godine, kada je Tadić bio predsednik Srbije.

"Ambasadora (Srbije u Libiji Olivera) Potežicu on je imenovao. I kako se Tadić tada hvalio bio je u prijateljskim odnosima sa Gadafijem, čak je poveo i Vojsku Srbije na paradu povodom 40 godina Gadafijeve revolucije 2009. godine u Tripoliju", naveo je Dačić.

"Da smo, umesto Tadića, nekada imali pravog šefa države, on bi danas došao u Vladu ili Ministarstvo spoljnih poslova i sa nama podelio žalost za poginulim kolegama. To bi bio gest državnika, ali i odgovornog i pristojnog političara, koji zna da i kada si bivši, imaš dužnost prema ljudima sa kojima si nekada radio", izjavio je Dačić.

Ovako, dodao je on, "potrošeni i umorni politikant, pokazao je danas da u njemu jedino živi nerealna želja da se ponudi za povratak na politički vrh, pa makar za to povod bila i tragedija dvoje srpskih diplomata".