Rastući apetit Kine za akvizicijama u inostranstvu naišao je na ozbiljne prepreke jer je regulativa stala na put potencijalnim preuzimanjima i skrenula pažnju na poteškoće koje otežavanju sklapanje ugovora s kineskim kompanijama.
U toku samo 24 časa propala su dva preuzimanja u kojima su učesnici bili kineski investitori: privatni konglomerat „Fosun internešenel“ (Fosun International), jedan od najaktivnijih na polju akvizicija, i državni „Čajna risorsiz“ (China Resources), čija je ponuda za preuzimanje jedne američke kompanije odbijena iako je bila bolja od ponude rivala.
Ovi problemi prete da ugroze sklapanje velikih poslovnih ugovora planiranih za 2016. godinu i pokvare planove kineskih kompanija koje su na putu da obore rekord u prekograničnim spajanjima i pripajanjima.
Od početka godine, vrednost kineskih transakcija M&A u inostranstvu premašila je 75 milijardi dolara, što je više nego što je zabeleženo bilo koje druge godine, s izuzetkom 2015, kad su najavljeni ugovori imali ukupnu vrednost od 112 milijardi dolara, navodi kompanija „Dilodžik“ (Dealogic).
Jurnjava za inostranom aktivom nastavila se u sredu, kad je kineski proizvođač građevinskih mašina „Zumlajon“ (Zoomlion) izneo ponudu vrednu 3,3 milijarde dolara za preuzimanje „Tereksa“ (Terex), američkog proizvođača dizalica. Pokušaj „Zumlajona“ da se umeša u ranije planirani sporazum između „Tereksa“ i finskog „Konikrejnsa“ (Konecranes) ukazuje ne samo na agresivnost kineske strane prilikom sklapanja ugovora s kompanijama iz inostranstva već i na visok nivo zaduženosti kojoj su kineske kompanije spremne da se izlože da bi ponudile bolju cenu od konkurenata.
„Zumlajon“, čiji se dug osetno povećao tokom prošle godine, ponudio je otprilike dvostruko višu cenu od one po kojoj se akcijama „Tereksa“ trgovalo u januaru, kad je ponuda objavljena. Kineska kompanija je najavila da bi 60 odsto predložene transakcije bilo finansirano putem bankarskog kredita, dok bi preostalih 40 odsto bilo isplaćeno u gotovini.
Osobe koje blisko sarađuju sa kompanijom „Konikrejns“ pokrenule su pitanje da li bi Komitet za strane investicije u SAD (CFIUS) uopšte odobrio sporazum između „Zumlajona“ i „Tereksa“, budući da ova kompanija ima ugovore s američkom vladom.
„Fosun“ se u Izraelu, kako izgleda, takođe suočio sa regulatornim problemima. Kompanija je prošle srede objavila da raskida ugovor objavljen u junu prošle godine o kupovini kontrolnog udela u kompaniji „Feniks holdings“ (Phoenix Holdings), koja se bavi osiguranjem i finansijama, od izraelske grupacije „Delek“ (Delek Group) za 1,8 milijardi šekela (462 miliona dolara).
Prošlog decembra, predsednik „Fosuna“ Guo Guangčang (Guo Guangchang) nije bio dostupan javnosti puna četiri dana, a njegov „nestanak“ dovođen je u vezu s velikom antikorupcijskom istragom koju je pokrenula kineska vlada. Osobe upoznate sa razvojem događaja u „Fosunu“ kažu da izvesni zvaničnici iz inostranstva traže da im se dostavi potvrda da Guo više nije predmet istrage kineskih vlasti. Takva potvrda se u Kini obično ne izdaje u ovakvim okolnostima.
Iz „Fosuna“ nisu želeli da komentarišu tvrdnje da je ugovor propao zbog protivljenja izraelskih vlasti. Kompanija je izdala saopštenje u kom raskid ugovora pripisuje previranjima na globalnom tržištu.
Na drugom kraju sveta, američki proizvođač poluprovodnika „Ferčajld semikondaktor“ (Fairchild Semiconductor) odbio je ponudu vrednu 2,6 milijardi dolara od kineskih državnih kompanija „Čajna risorsiz“ i „Hua kapital“ (Hua Capital) zbog bojazni da bi američka regulatorna tela mogla da blokiraju sporazum. Umesto toga, „Ferčajld“ je prihvatio nižu ponudu od 20 dolara po akciji koju je uputila kompanija „ON semikondaktor“ (ON Semiconductor) sa sedištem u SAD. Kineski konzorcijum je ponudio 21,70 dolara po akciji u gotovini.
Izazovi s kojima se suočavaju kineske kompanije mogli bi biti priprema terena za potencijalni obračun regulatora kasnije ove godine, s obzirom na to da se Kina sprema da zaključi najveći ugovor sa inostranom kompanijom u svojoj istoriji. Pre dve nedelje kineska državna hemijska korporacija „Kem Čajna“ (ChemChina) najavila je kupovinu švajcarskog agrohemijskog giganta „Sindžente“ (Syngenta) za skoro 44 milijarde dolara, pri čemu je kineska grupacija dobrovoljno prosledila ugovor CFIUS na odobrenje.
„Iako očekujem da će neki kineski investitori naići na probleme prilikom ulaganja u inostranstvu, ja sam - u globalu i na duže staze - optimista i sasvim sam ubeđen da bi kineske investicije van zemlje mogle da se pokažu uspešnim“, izjavio je Feng Đijan (Fang Jian), partner u advokatskoj kancelariji „Linklejters“ (Linklaters) u Šangaju.
Don Weinland
Arash Massoudi
James Fontanella-Khan
Regulativa ugrožava kineske transakcije M&A
Objavljeno
22.02.2016. 15:28h
→ 24.05.2016. 5:34h
Američke kompanije odbile bolje ponude kompanija iz Kine u strahu od odluka i eventualnih problema sa domaćim regulatornim telima