Otkrivamo stradala službenica molila da je vrate

POKOJNA SLAĐANA VAPILA: Izbavite me iz Libije!

Stankovićevoj mandat u Tripoliju istekao pre nekoliko godina, ali joj je MSP našao zamenu tek nekoliko dana pred otmicu

BEOGRAD - Službenica Ambasade Srbije u Tripoliju Slađana Stanković, koja je stradala u bombardovanju kuće u kojoj je bila zatočena, mesecima pre otmice molila je da je povuku iz misije u Libiji, saznaje Kurir.

Naime, njoj je istekao mandat još pre nekoliko godina, ali je ostala na mestu veziste sve do novembra prošle godine, kad je i oteta, jer nisu mogli da joj nađu zamenu.

Stankovićeva je na službi u Libiji provela devet godina, a s otetim kolegom iz ambasade Jovicom Stepićem poginula je u petak uveče, tokom napada američkih aviona na bazu Islamske države u gradu Sabrati, gde su bili držani kao taoci.

Radovala se odlasku

Saznanje Kurira potvrdio je i šef srpske diplomatije Ivica Dačić, koji objašnjava da su Stankovićevoj mesecima tražili zamenu.
- Njoj je istekao mandat i po sili službe se odmah raspisuje konkurs. Ali niko se nije javljao, iako smo konkurs raspisivali više puta. To je i inače problem, niko se ne odaziva za niz zemalja iz više razloga - takav je problem i u Libiji, ali i u Saudijskoj Arabiji - kaže Dačić.

Kako dodaje, na kraju je određeno da umesto Stankovićeve ode službenik Ministarstva spoljnih poslova Zoran Ocokoljić.
- On je jedini prihvatio da ide, jer je njoj odavno istekao mandat, ali desila se otmica - ističe Dačić.

Prema nezvaničnim i zasad nepotvrđenim informacijama, Stankovićeva je još posle prve otmice, koja se desila u maju 2015, poslala pismo MSP i tražila da se vrati u Beograd. Da je nestrpljivo iščekivala povratak, za Kurir je posvedočio i njen komšija iz Padinske skele Radomir Milosavljević, koji se prisetio njihovog poslednjeg susreta.
- Rekla mi je kroz osmeh: „Dobro sam, Rade, još godina i vraćam se!“ Jadna, ni slutila nije šta je čeka - rekao je on.

Drama zbog transporta

Inače, iako je bilo planirano da tela ubijenih Srba juče budu dopremljena u Beograd, tokom jučerašnjeg dana je bilo neizvesno kada će stići u Srbiju. Dačić je, prilikom upisivanja u knjigu žalosti otvorenu u MSP, rekao da postoje proceduralne smetnje u vezi s transportom.
- Još nismo sigurni kad će avion s telima naših službenika poleteti, jer i u ovakvim situacijama postoje procedure, koje su nama nejasne i nismo mogli da dobijemo dozvolu da naš avion sleti ili da libijski poleti zbog sankcija koje postoje protiv te zemlje - kazao je Dačić.

Prema njegovim rečima, ministarstvo će još malo čekati na taj odgovor, a ako ga ne dobije, tela stradalih službenika biće prebačena preko Tunisa ili neke druge zemlje.
- Libija je u znak saosećanja sa srpskim žrtvama ponudila svoj avion, dok je i srpska strana zatražila dozvolu za sletanje u Tripoli. Dozvolu još nismo dobili, a šta će biti do kraja, ne znamo ni sami - rekao je šef srpske diplomatije.

Kako je Kurir juče objavio, MSP će oformiti komisiju koja će do detalja istražiti ovaj slučaj, a ministar policije Nebojša Stefanović je rekao da će se njegovo ministarstvo uključiti u istragu o okolnostima u kojima je stradalo dvoje državljana Srbije u Libiji ukoliko tužilaštvo pokrene istragu.
- Ali u ovom trenutku o tome nemam nikakve informacije - kazao je Stefanović.

Put bez plana

Mnogo je nejasnoća oko pogibije Stankovićeve i Stepića, a bez odgovora je ostalo pitanje zašto aktuelni ambasador Srbije u Libiji Oliver Potežica nije bio u automobilu kojim se voze ambasadori. Na to je juče ukazao i bivši ambasador Srbije u Libiji Dušan Simeonović.
- Pod znakom pitanja je i to zašto se pošlo na takav put. Ambasador je trebalo da obavesti MSP, oni MSP Libije, ali i bezbednosni centar u Sabrati. Krajnje je čudno i neprimereno pismo Potežice državnom vrhu u novembru i takav način komunikacije - zaključio je Simeonović.

Povodom smrti Stankovićeve i Stepića otvorena je i knjiga žalosti u konzulatu Srbije u Banjaluci, a u nju se upisao i predsednik RS Milorad Dodik.

Vašington bez objašnjenja
DAČIĆ: JOŠ NEMA ODGOVORA AMERIKE

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je juče da Srbija još nije dobila zvaničan odgovor od SAD o tome da li su znali da se u objektu koji su bombardovali u libijskom gradu Sabrati nalaze civili.
- Oni govore da je došlo do promene lokacije i da oni u tom momentu nisu znali da se civili tamo nalaze - rekao je on.

Veljko Odalović
ČEKAMO IZVEŠTAJ IZ TRIPOLIJA

Generalni sekretar MSP Veljko Odalović, koji se nalazi u Tripoliju, rekao je da je predstavnicima tamošnjih vlasti preneo da Srbija očekuje detaljan izveštaj libijskih službi o svemu što se dogodilo pre dva dana, kao i o svim okolnostima otmice.
- Istražni organi u Libiji bili su na licu mesta i posle istrage o svim okolnostima, ali i o broju stradalih ljudi, kao i o tome da li ima i drugih državljana, dostaviće kompletnu informaciju, kako su obećali - rekao je Odalović.

Telefon
VUČIĆ S KERIJEM O POGIBIJI SRBA

Premijer Aleksandar Vučić razgovarao je sinoć telefonom s državnim sekretarom SAD Džonom Kerijem, koji je saopštio da će Vladu Srbije i premijera lično upoznati sa svim detaljima istrage o ubistvu srpskih diplomata, koje SAD i njene službe sprovode, navela je sinoć Vlada i dodala da je Keri porodicama i premijeru Vučiću izrazio saučešće.

Vučić je sinoć izjavio da Srbija traži odgovornost za pogibiju svojih službenika i istakao da sve tragične posledice i uzroci moraju biti ispitani. On je u Londonu o pogibiji srpskih državljana razgovarao sa zamenikom pomoćnika državnog sekretara SAD Hojtom Jijem, od koga je zatražio informacije do kojih su SAD dosad došle.

Pentagon je sinoć ponovio da nije bilo naznaka da u mestu kod Sabrate ima civila, a portparol Džef Dejvis je izjavio da SAD još ne mogu da potvrde da li su u tom napadu poginula dva oteta službenika Ambasade Srbije. On je rekao da su udarom sprečena masovna ubijanja ili napad sličan onom u Tunisu.