Međutim, ko su bili diktatori pre nego što su postali zločinci? Mnoge je kroz istoriju čudilo čime su se oni bavili pre nego što su došli na vlast. Evo samo nekoliko interesantnih primera:
Benito Musolini pre nego što je mirnim maršom preuzeo Italiju i fašiste doveo na vlast radio je kao učitelj u osnovnoj školi, da bi se posle te kratke karijere prebacio u političko novinarstvo. Ostatak je istorija.
Severnokorejski lider Kim Il-sung je bio major u armiji SSSR-a tokom Drugog svetskog rata. Tridesetih godina prošlog veka vodio je gerilski otpor protiv japanske okupacije, a kasnije je i preuzeo korejski kontigent sovjetske armije u najkrvavijem ratu.
Josif Visarionovič Staljin je bio u crkvenoj školi, učio je teologiju, ali je odustao od tog poziva. Njegova majka je želela da on postane sveštenik, pa se priključio Bogosloviji u kojoj je boravio do 1899. godine. Zvanična istorija kaže da nije mogao da plaća smeštaj i da je zbog toga odustao, dok drugi tvrde da je izbačen zbog svojih političkih stavova.
Priču o Adolfu Hitleru već dobro znamo. Bio je zainteresovan za umetnost, a njegovi počeci vežu se za slikarstvo, kojim se aktivno bavio uprkos protivljenju oca. Akademija primenjenih umetnosti u Beču ga je odbila dva puta, a onda je napravio ono što je napravio.
Pol Pot je kambodžanski diktator čiji je prvi posao bio profesorski. U jednoj privatnoj školi je predavao geografiju, istoriju i francusku književnost. Studirao je radio-elektroniku u Parizu, ali je kasniju karijeru posvetio revoluciji.
Idi Amin iz Ugande svoj prvi posao je imao u vojsci, ali ne kao vojnik. Radio je kao pomoćnik glavnog kuvara, da bi kasnije postao bokserski šampion, a bio je i nadareni plivač. Boksersku titulu držao je devet godina, od 1951. do 1960.
Predsednik Haitija Fransoa Duvalijer je diplomirao na medicinskom fakultetu 1934. godine. Radio je kao doktor do 1943. Tokom svog mandata dobio je i nadimak "Big Papa".
Nekadašnji prvi čovek Rumunije Nikolaje Čaušesku je završio samo osnovnu školu, a u svom selu je radio kao pomoćnik obućara.
Španski diktator Francisko Franko je celu karijeru proveo pri vojsci i s vojskom. Godine, 1915. postao je najmlađi kapetan vojske u istoriji zemlje. Studirao je vojnu akademiju u Toledu, a volontirao je u operacijama u španskom Maroku.
Pre nego što je postao jedan od najomraženijih ličnosti u francuskoj istoriji, Maksimilijan Roberspjer je odlično zarađivao radeći kao advokat. Pre političkog angažmana uspeo je da postane i sudija.
Čileanski diktator Augusto Pinoče studirao je geopolitiku na Ratnoj akademiji. Po vokaciji je pešadijski oficir. Sličnu istoriju ima i argentinski Horhe Rafael Videla, koji je celu karijeru proveo u vojsci. 1944. godine je diplomirao na Nacionalnom vojnom koledžu. Do 1973. godine postao je general u armiji Argentine.
(N1)