"Ti alternativni putevi vode pravo u ambis, a mišiće smo isprobavali toliko puta da smo bili svetski šampioni u 20. veku, a da svom narodu ništa nismo doneli", istakao je premijer Vučić na konferenciji posvećenoj civilnom društvu u Skupštini Srbije.
On je priznao da nije preveliki optimista kada je reč o situaciji s kojom se naše društvo suočava u Evropi i na zapadnom Balkanu, i ukazao da posebno u takvim okolnostima "država i politika nisu šala, igra i emocija, već veoma ozbiljan posao da bi se prepustio neozbiljnim i neodgovornim idejama".
Stoga je pozvao sve one koji očekuju narodno poverenje i one koji ga budu dobili da se jednako marljivo posvete rešavanju problema naroda, gledajući u budućnost, a ne da, kako je opazio, zadovoljavaju prizemne emocije, umesto istinskih potreba građana.
Citirajući engleskog književnika Rađarda Kiplinga, zagovornika sukoba sa Nemačkom u Prvom svetskom ratu, koji je na pitanje ko je kriv što mu je sin poginuo rekao da su krivi očevi koji su lagali svoju decu, Vučić je poručio da mi na to nemamo pravo.
"Mnogo smo puta lagali decu, napravili greške, izgubili na desetine hiljada ljudi, naciju doveli na ivicu opstanka i više nemamo prava na takve neodgovorne igre u budućnosti", zaključio je Vučić.
Govoreći o svom ličnom odnosu prema civilnom sektoru i nevladinim organizacijama, premijer je podsetio da je i sam nekada bio ličan prema njenim liderima, neretko je bilo i obrnuto, ali da se danas taj odnos zasniva prevashodno na tome koliko civilno društvo doprinosi napretku i razvoju Srbije u njenim reformama.
"Moj stav se promenio i toga se ne stidim, već ponosim. Voleo bih da na isti način, na osnovu ostvarenih rezultata i postavljenih ciljeva, a ne ličnih simpatija, svaka buduća vlada ima vašu podršku", rekao je Vučić.
Građani ne samo da imaju pravo na dobru državnu upravu, već građane treba aktivno uključiti u proces forimiranja i donošenja politika, rekao je danas šef Delegacije EU Majkl Devenport i naglasio da će Evropska komisija nastaviti da podržava razvijanje institucionalnih mehanizama i dijalog sa organizacijama građanskog društva.
"Mi podstičemo donosioce politika da više sarađuju sa civilnim društvom u procesu donošenja odluka", rekao je Devenport na konferenciji posvećenoj civilnom društvu koja se održava u Skupštini Srbije.
On je ocenio da je ta konferencija odličan način za razmenu iskustava i da je "lično presrećan" što je Evropski pokret u Srbiji odlučio da "tako impresivnu grupu učesnika" dovede u Beograd.
"Mislim da je primeren trenutak, uzevši u obzir regionalnu saradnju, a uključivanje NVO u proces EU integracija smatram izuzetno važnim, to nije samo posao vlade, to odražava i potrebe i zelje građana, neće se srpska vlada uključiti u EU, već cela zemlja", rekao je Devenport.