Kako prenose strani mediji, svaki muškarac u jednom selu u iranskoj pokrajini Sistan i Beludžistan je pogubljen zbog zloupotrebe droge, a Šahindokt Molaverdi, potpredsednica Irana za ženska i porodična pitanja, zalaže se za snažniju podršku porodicama osuđenih.
"Postoji jedno selo u Sistanu i Beludžistanu gde je apsolutno svaki muškarac ubijen. Danas su njihova deca potencijalni dileri droge jer će potražiti osvetu za smrt očeva ili jer im treba novac kako bi zbrinuli porodicu, a to je rezultat slabe podrške vlasti", rekla je.
Ne zna se tačno kada su muškarci u neimenovanom selu ubijeni i jesu li pogubljenja izvršena odjednom ili tokom nekog dužeg vremenskog perioda. Molaverdi tvrdi da je društvo odgovorno za porodice ubijenih i da je ponovo uspostavljen program pomoći.
Organizacija "Iran Human Rights" izveštava da se godišnje u Iranu izvrši nekoliko stotina pogubljenja vešanjem i to uglavnom nad pripadnicima marginalizovanih grupa ili etničkih manjina.
"Iranske vlasti su već više puta priznale da smrtna kazna nije rešila problem širenja droge, ali i dalje zbog toga ubijaju ljude. Prošle godine u Iranu je broj smrti povezanih s drogom bio najviši u poslednjih 20 godina", kaže je Mahmud Amiri-Mogadam, portparol organizacije "Iran Human Rights".
2011. godine iranski vrhovni sud je objavio da se 74 odsto pogubljenja u zemlji odnosi na dilere, i to uglavnom opijuma koji preko Avganistana dolazi u Europu.
Britanska organizacija za zaštitu ljudskih prava "Reprieve" objavila je da je oko 600, od ukupno 947 vešanja u Iranu 2015. godine povezano s drogom i izrazila je zabrinutost zbog nepoštenih suđenja, prisilnih priznanja i hapšenja maloletnika.
(Jutarnji/Independent)