KARAKAS - Predsednik Venecuele Ugo Čaves proveo je najveći deo svoje karijere veličajući socijalističke ideje osvedočenih ateista poput Karla Marksa i Fidela Kastra, da bi sada, pod pritiskom prolongirane borbe protiv raka, levičarski lider pronašao inspiraciju u duhovnom vođi - Isusu Hristu.
Tokom prilično proređenih nastupa na televiziji, Čaves se molio za Božju pomoć, dok je u ruci stezao raspeće, kako bi pobedio bolest. Rekao je da ga je život sa rakom učinio "više hrišćaninom", što je podstaklo spekulacije da bi bolest mogla da ga spreči da ponovo sedne u predsedničku fotelju u oktobru. Čavesov glas je bio preplavljen emocijama dok se pozdravljao sa saradnicima i pristalicama 30. aprila u Karakasu, pre nego što je otišao na Kubu na, kako je rekao, poslednju rundu tretmana protiv raka.
"Ubeđen sam da će naš Hrist to učiniti ponovo, nastavljajući da proizvodi čuda", rekao je Čaves, dok je prinosio svoj krst usnama i ljubio ga, izazvavši aplauz publike i saradnika. Ukoliko Čaves preživi rak, politički analitičari kažu da bi jačanje njegove religioznosti moglo da mu se isplati, u zemlji u kojoj je katolicizam veoma uticajan. Predsednik Venecuele, rascepljen između emotivne krhkosti i optimizma javnosti, svaki put kad se pojavi na televiziji, spominje Boga i Isusa.
On je ridao prošlog meseca tokom mise sa rođacima u Venecueli, koju je prenosila televizija, i glasno molio Isusa: "Daj mi život". U kasnijem pojavljivanju na Kubi, Čaves je držao isto raspeće koje mu je, prema sopstvenim rečima, pomoglo da prevaziđe najmračnije momente, poput državnog udara iz 2002, u kome je na kratko svrgnut, da bi se samo dva dana kasnije vratio na predsedničko mesto. "Imam veliku veru u ono što radimo, u ovu borbu protiv bolesti koja me je zahvatila prošle godine, i imam veru, ponavljam, u Boga. To je kao pakt sa Bogom, sa Hristom, mojim Gospodom. Uveren sam da mogu da se oslonim na njega, tako da ovaj tretman, koji strogo sledimo, bude apsolutno uspešan", rekao je Čaves, koji je izgledao bled i naduven.
Čavesova religioznost u suprotnosti je sa nepokolebljivim sekularizmom njegovog političkog oca - Fidela Kastra, i drugih lidera koji su utrli socijalistički put Čavesa. Velika većina Venecuelanaca su katolici, a mešanje religije i politike nije novo u toj zemlji, iako se verske grupe ne upliću direktno u politiku. Bivši predsednik Luis Erera sebe je karakterisao kao duhovno čistog i promovisao je socijalne programe za siromašne. I drugi latinoamerički lideri posežu za verskim simbolima u izbornim kampanjama.
Predsednik Nikaragve Danijel Ortega isticao je tokom prošlogodišnje kampanje za reizbor svoju hrišćansku veru, a slogan mu je bio "hrišćani, socijalisti i u solidarnosti". Čaves opisuje sebe kao katolika, ali njegova verska uverenja su eklektična. Svojevremeno je takođe izrazio veru u narodna božanstva, poput Marije Lionce, paganske boginje koju duboko poštuju neki Venecuelanci. No, uprkos jasnim izrazima vere, Čaves i dalje ima problematične odnose sa katoličkim poglavarima.
On optužuje sveštenike da se solidarišu pre sa bogatašima nego sa siromašnima, a u posebno uzavrelom sukobu 2010, tvrdio je da će Hrist "izbičevati" neke crkvene lidere jer su lagali, pošto je kardinal Horhe Urosa upozorio da su demokratske slobode opale u Venecueli. Čaves insistira da njegova vera datira iz perioda mnogo pre bolesti, a Isusa Hrista nazvao je "najvećim socijalistom u istoriji". S druge strane, njegove molbe Hristu da mu pomogne, otkrile su biračima i njegovu ranjivu stranu, s obzirom da je tokom više od 13 godina na vlasti sebe predstavljao kao moćnog i energičnog.
"Zaboravili smo da je Čaves prosto čovek kao i svaki drugi, čovek od krvi i mesa. Za mnoge Venecuelance, Čaves je spasilac koji dolazi da pomogne svakom, a sada je njemu potrebna pomoć, i mnogi od nas strahuju da će sve biti izgubljeno ako on umre", rekla je kancelarijska službenica iz Karakasa, koja se svakodnevno moli za Čavesovo ozdravljenje. Čavez je prošle nedelje bio na tretmanu zračenjem na Kubi, što je poslednja faza u lečenju koje traje od prošlog juna i koje je obuhvatalo i hemoterapiju i dve operacije, kojima su mu uklonjeni tumori iz karličnog dela, iako nije rekao koji tip raka ima.
On se nije pojavljivao na televiziji otkako je napustio Venecuelu, a umesto toga sa pristalicama komunicira uglavnom preko Tvitera. Uprkos dugoj odsutnosti, prema poslednjim istraživanjima javnog mnjenja, on vodi nad rivalskim predsedničkim kandidatom Enrikeom Kapriljesom za više od 10 odsto.