KAD KOŽA ZASVRBI: Evo šta sve treba da radite

Profimedia
Mada ekcem napada sve, najranjiviji su bebe i deca, jer im je koža tanja, a znojne i lojne žlezde nedovoljno razvijene.

Jedno od najčešćih kožnih oboljenja današnjice, ekcem pojavljuje se najpre na nezaštićenim delovima tela poput ruku i lica, a kod beba na obrazima i pregibima. Koža postaje crvena, suva, peruta se, svrbi, a češanje samo pogoršava stanje, pa može doći do krvarenja i infekcije. Iako oboljenje napada sve, najranjiviji su bebe i deca, jer im je koža tanja, a znojne i lojne žlezde nedovoljno razvijene. Ekcem je najčešće posledica genetske predispozicije, ali i spoljašnjih faktora poput alergije, uzimanja određenih namirnica, kao i prekomerne upotrebe sredstava za higijenu.

- Hladan vazduh i vetar dodatno nadražuju suvu kožu i potpomažu pojavu ekcema, pa bi pre izlaska napolje kožu trebalo obavezno zaštiti kremom. Takođe, nepovoljno deluje i suv vazduh u prostorijama koje se greju.

- Preporučuje se nošenje odeće od prirodnih materijala, ali i izbegavanje vune u direktnom kontaktu s kožom.

- Korisno je tuširanje mlakom vodom, ali ne previše često jer voda isušuje kožu. Bebe koje imaju ekcem dovoljno je kupati dva-tri puta nedeljno, a svakodnevno prati samo intimnu regiju. Koža se suši nežnim tapkanjem pamučnim frotirskim peškirom, a zatim namaže blagim hidratantnim losionom.

- Pored mera prevencije kojih se treba pridržavati stalno, neophodno je primenjivati i određenu terapiju koju će propisati dermatolog, jer ekcem ne može proći sam od sebe.