U egipatskom delu Libijske pustinje, postoji mesto koje se naziva "Pećina zveri" i u njoj se nalazi preko 5.000 pećinskih crteža, piše Newsweek.rs.
Lokalitet je otkriven 2002. godine od strane amatera istraživača, a osim ilustracija životinja i ritualnog plesa, jedan deo pećinskog zida u potpunosti je prekriven otiscima šaka. Slike su nastale pre najmanje 7.000 godina a izrađene su tako što su šake prislanjane na kamen pre nego što se na površinu isprska farba.
Među otiscima se nalazi i 13 manjih za koje su sve do sada arheolozi mislili da predstavljaju otiske male dece. Ipak, najnovije istraživanje pokazalo je da se u stvari radi o otiscima reptila.
Mek Donald Institut za arheološka istraživanja pri Univerzitetu Kembridž objavio je svoja saznanja do kojih je došao kada je uporedio dimenzije otisaka beba i male dece sa otiscima na zidu. Naime, utvrđeno je da se otisci ne razlikuju samo u veličini već i u proporcijama i obliku.
Na osnovu razmaka između prstiju otkrivno je da se radi o otiscima reptila. Tim istraživača se nakon toga okrenuo proučavanju vrsta gmizavaca koje su živele u Libijskoj pustinji u vreme kada su crteži nastali i na osnovu merenja utvrđeno je da je najverovatniji kandidat pustinjski gušter Varanus griseus.
Ova vrsta guštera imala je veliki duhovni značaj za drevne saharske narode. Ipak, tim ne želi da prebrzo donosi zaključke.
"Jako je teško za nas naučnike da interpretiramo ove crteže iz prostog razloga što je naša kultura veoma različita od njihove", rekao je Emanuel Onore, vodeći istraživač studije.
Pogledajte još na portalu Newsweek.rs.