Zbog prevremenih izbora vanredna finansijska injekcija

PO NAŠEM DŽEPU: Za svakog poslanika plaćamo 2,4 miliona!

Foto: Beta, Damir Dervišagić, Fonet, Dragan Kadić
SNS bi mogao da računa na oko 400, socijalisti na 114, dok bi DS pripalo oko 50, a tadićevcima 46 miliona dinara iz budžeta

BEOGRAD - Građani Srbije će iz svog džepa platiti skoro 600 miliona dinara za predizbornu paradu koju im upravo priređuju političari i njihovi aktivisti.

Uprkos priči o pojeftinjenju izbora za oko 100 miliona dinara u odnosu na prethodne, ovi prevremeni izbori koji se održavaju samo dve godine nakon prošlih, takođe vanrednih, nova su prilika za pozamašno punjenje stranačkih kasa jer će stranke za svakog poslanika koga uspeju da uguraju u parlament dobiti čak 2,4 miliona dinara iz budžeta. Ukoliko bi se ponovili rezultati s prethodnog glasanja, naprednjaci bi mogli da računaju na oko 400 miliona dinara, socijalisti na 114 miliona, dok bi demokrate dobije finansijsku injekciju od oko 50 miliona, a socijaldemokrate od oko 46 miliona dinara.

Prema Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti, sredstva iz javnih izvora za pokriće troškova izborne kampanje iznose 0,07 odsto poreskih prihoda republičkog budžeta, odnosno budžeta autonomne pokrajine i budžeta jedinice lokalne samouprave. Po toj formuli, stranke će za pokrajinske izbore podeliti 7,78 miliona dinara, dok će vanredni parlamentarni znatno više zagrabiti iz republičke kase - čak 580,6 miliona. Petina ovog novca unapred se deli svim prijavljenim listama, a ostatak kolača sleduje onima koji uđu u parlament, proporcionalno osvojenim mandatima. Zakon propisuje da partije koje ne pređu cenzus vraćaju u državnu kasu sredstva koja su dobile iz budžeta za finansiranje kampanje.

Favorizuju se veliki

Predsednik Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zoran Stojiljković smatra da se ovakvom raspodelom favorizuju velike stranke jer se praktično dva puta nagrađuju. Kako objašnjava, jednom se časte posle izbora kad uđu u parlament, a drugi put kad u naredne dve ili četiri godine, u zavisnosti od toga kad su izbori, dobijaju novac za redovan rad.
- To je novac samo za kampanju i on se nepravedno deli jer se petina novca daje unapred, a ostatak dele pobednici posle izbora. Ta ograničena sredstva od pet miliona evra za kampanju trebalo bi podeliti jednako i unapred svim listama. Zamerka da se tako dele pare i onima koji se samo šale na izborima može da se prenebregne izbornim jemstvom. Pare moraš da vratiš ako ne osvojiš, na primer, jedan odsto glasova - predlaže on.

Naš sagovornik kaže da ovaj novac za kampanju nije veliki ukoliko građani za njega dobiju kvalitetnu, a ne prljavu kampanju koja im se stalno servira.

Svaki birač jedan evro

- Računica kaže da svaki birač daje jedan evro strankama za kampanju, a otprilike dva ili tri ukupno za ostale troškove izbora. Evo, ja ću da dam taj evro, ali pod uslovom da nešto i dobijem. A mi zapravo za taj novac dobijamo monologe i razmenu uvreda. I naravno, u svim režimima imamo spajanje partijske propagande i državne funkcije, što je zloupotreba javnih resursa u kampanji - napominje Stojiljković.

Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić ocenjuje da građani s pravom smatraju da ih novi izbori udaraju po džepu, ali napominje da davanje strankama za kampanju nije jedina cena koju plaćaju:
- Mnogo veća cena plaća se kad političari na vlasti u doba predizborne kampanje posegnu za nekim popularnim i veoma skupim merama. A veoma su skloni da to rade.

Da se i botovi ovajde
DNEVNICE ZA 320.000 „ČUVARA KUTIJA“

Naknade za armiju od najmanje 320.000 ljudi koji će sedeti u biračkim odborima još su jedna ogromna stavka u izbornom troškovniku. Gruba računica pokazuje da će samo na to biti potrošeno oko 500 miliona dinara. Očekuje se da će svako biračko mesto, a biće ih više od 8.000, „udomiti“ bar 40 članova biračkog odbora i svima njima su obezbeđene naknade od 1.500, dok predsednici odbora primaju 2.000 dinara. Prema rečima predsednika RIK Dejana Ðurđevića, za ove izbore se nabavljaju i novi sprejevi jer je starima istekao rok i biće ih naručeno oko 17.000, po dva za svako biračko mesto.

Troškovi
IZ VOJVOĐANSKE KASE 378 MILIONA

Za razliku od republičkih, pokrajinski izbori imaju redovan termin i budžet Vojvodine planirao je oko 370 miliona dinara za organizaciju izbora, a za finansiranje izbornih kampanja biće utrošeno još 7,78 miliona.