Mreža

Digitalni svet pred dva ključna testa

Shutterstock
Razlaz ICANN, koji upravlja sistemom imenovanja domena na internetu, i američke vlade, u vezi sa pokušajima da uvede legalan nadzor nad „www“ sadržajima, prvi je test koji će globalna mreža morati da prođe, dok je drugi vezan za bitkoin

Dva veoma važna eksperimenta u elektronskoj upravi uskoro će biti stavljena na probu. Oni predstavljaju dijametralno različite pristupe problemu upravljanja globalno distribuiranim sistemima koji moraju da zadovolje brojne različite, često suprotstavljene interese.

Ishod će biti od dugoročnog značaja ne samo za kompanije koje se sve više oslanjaju na novu digitalnu infrastrukturu već i za sve one koji veliki deo svojih života provode na internetu. Jedan test počeo je prošle nedelje, kad je internet korporacija za dodelu imena i brojeva ICANN, koja upravlja sistemom imenovanja domena na internetu, objavila uslove svog istorijskog razlaza s američkom vladom.

Pitanje je da li bi SAD ikada primenile svoju jedinu preostalu sankciju nad mrežom i povukle ovlašćenje za dodelu IP adresa. To bi verovatno prouzrokovalo raspad globalnog interneta. Ali povlačenjem SAD, ako ga Kongres odobri, otvara se jedno važno pitanje - kako bi takvim globalnim dobrom trebalo upravljati?

Drugi veliki test ima veze s jednim mnogo novijim internet fenomenom. Kao distribuirana mreža za sigurne transakcije bez nadležnih administrativnih institucija, bitkoin je doskora predstavljao fascinantan eksperiment.

Prošle nedelje proširila se vest da se sistem približava maksimalnom kapacitetu u pogledu broja transakcija koje može da izvrši.

Opterećena prepirkama između sukobljenih frakcija, bitkoin „zajednica“ još uvek nije uspela da pronađe formulu s kojom bi svi bili saglasni, a koja bi proširila kapacitet blok-lanca, digitalne glavne knjige u kojoj se beleže sve transakcije.

Bez obzira na brojne prepreke koje bi mogle da stanu na put virtuelnoj valuti - jedna od ozbiljnijih su i mere vlasti, zabrinutih da bi bitkoin mogao da postane omiljena valuta terorista i kriminalaca.

Upravljanje u svetu bitkoina je sušta suprotnost onome što se dešava u ICANN. Umesto da se zajednički pozabave nadogradnjom tehnologije blok-lanca, operateri bitkoin mreže vode darvinovsku borbu jedni protiv drugih sa željom da pronađu rešenje koje će nadmašiti sve ideje suparnika i postaviti nove st andarde.

Najnoviji takmičar u ovoj trci je verzija nazvana bitkoin klasik (Bitcoin Classic), kojom bi se preko noći udvostručio kapacitet mreže u pogledu izvršenja transakcija i zaustavila predstojeća kriza. Iako bi to bilo samo privremeno rešenje, blok-lanac bi verovatno ponovo dostigao maksimum kapaciteta za manje od godinu dana - barem bi se videlo da bitkoinov haotični pristup „besplatno za sve“ može da dovede do napretka.


Richard Waters