- Srbija veoma poštuje svoje komšije. Oni su veoma moćni i snažni. Mi ćemo da radimo svoj posao, ali ako misle da smo fascinirani njihovom argumentacijom ili mnogo uplašeni, grdno su se prevarili - istakao je premijer, odgovarajući na pitanja novinara kako vidi poruke iz Zagreba o mogućem usporavanju puta Srbije ka EU što je pre dva dana najavila i predsednica Kolinda Grabar Kitarović.
Kako je Vučić rekao, o blokadi pregovora kojom preti Zagreb najteže mu je da govori jer se „trudi da oćuti na provokacije“.
Nikog ne diramo
- Priznajem da ne razumem uvek hrvatske zvaničnike i to je najteže što ću o njima da kažem - rekao je Vučić. On je ponovio da Srbija nikoga ne dira, da nikome ništa loše ne želi, ali da samo traži da je puste na miru.
- Ništa nam više nije potrebno. Samo nas ostavite da živimo svoj život. Ništa vam ne činimo. Čak vam i ne pominjemo svaki dan 300.000 izbeglih ljudi koje ste proterali sa svojih ognjišta. Vi nama, valjda tim povodom, držite lekcije i predavanja svakog dana. Ćutao sam i kad su zvaničnici dozvolili crnokošuljašima da se šetaju po centru Zagreba jer sam hteo dobre odnose s komšijama - poručio je Vučić, primetivši da je prećutao sve pridike, i to ne zato što se plašio, već zato što je mislio da su stabilnost i mir ključni za region i za narod u Srbiji.
Srbija, dodao je, nije vlasna i ne može previše da pomogne, osim odgovornom politikom.
EU ne reaguje
- I to je ono što činimo. Nastaviću da se tako ponašam. Ne želimo svoju snagu nikome da pokazujemo, ali nećemo da dozvolimo nikome da nas unižava, ponižava, to ne smemo i nećemo da dozvolimo - naglasio je Vučić.
Kako je primetio, Hrvatska je članica EU i Unija ne reaguje na neke stvari koje se čine u toj zemlji ili, recimo, Poljskoj, a da se to dogodilo u Srbiji, reakcije bi već bile drastične.
Na pitanje da li postoji bojazan od zahlađenja ili zaoštravanja odnosa, Vučić je odgovorio da ne postoji jer je prethodna hrvatska vlast sa Srbijom počela „carinski rat“:
- Srećom, to smo uz podršku EU uspeli da završimo za 96 sati. Mi smo ih molili 48 sati, nisu želeli. Onda smo uveli kontramere, a onda su se setili da će mnogo toga da izgube, pa su posle 96 sati odustali od svojih mera.
Aleksandar Popov
BRISEL DAJE KRILA ZAGREBU
Poruke Hrvatske da će blokirati Srbiju na putu ka EU imaju i pravnu i političku pozadinu, a u tim namerama Zagrebu krila daje i zaokupljenost Brisela sopstvenim problemima, rekao je direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov.
- Naizgled banalno pitanje, koje jeste pravne prirode i može da nas blokira, kao što je Slovenija blokirala Hrvatsku, jeste pitanje granice na Dunavu. Neshvatljivo je da se ta komisija nije sastajala godinama - rekao je Popov.
Ovako je počelo
ZBOG ŠEŠELJA
Povod za novi sukob na relaciji Zagreb - Beograd je slučaj Vojislava Šešelja, kome je sud u Hagu dozvolio da sluša izricanje presude u odsustvu, što je veoma razljutilo Hrvate. Oni su uslovili Srbiju da neće moći da otvori poglavlja 23 i 24 ukoliko ne ispuni sve uslove, među kojima je poštovanje ljudskih prava, posebno manjinskih, kao i puna saradnja s Hagom.